Yerelin Sesi

O Akademisyene Bir Tepki de İzmir’den

O Akademisyene Bir Tepki de İzmir’den
13 Haziran 2020 - 11:20

O Akademisyene Bir Tepki de İzmir’den

 

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Emsen’in hayvan ameliyat ederken çektiği fotoğrafları paylaşması üzerine Veteriner Hekimler’den tepki geldi. İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri yaptıkları açıklamada, “Hayvanlara farklı bir meslek üyesi tarafından tıbbi ve cerrahi müdahale yapılması, tedavi amaçlı herhangi bir prosedür uygulanması açık ve net bir şekilde suçtur” dedi.

Veteriner Hekimlerin tüm dünyada hayvan sağlığı ve halk sağlığı konusunda eğitim almış ve yasal olarak yetkilendirilmiş kişiler olduğunun belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Hayvanlara farklı bir meslek üyesi tarafından tıbbi ve cerrahi müdahale yapılması, tedavi amaçlı herhangi bir prosedür uygulanması açık ve net bir şekilde suçtur. Ancak ne yazık ki; ülkemizde hayvanlar yasal açıdan mal olarak kabul edildiği sürece biz bu tip olaylarla sürekli mücadele etmek zorundayız. Çünkü ülkemizdeki yasal düzenlemeler, okullardaki eğitimler ve ailelerin bakış açısı gibi nedenlerle hayvanların canlı olduğu gerçeğini halen bilinçaltında kabullenememiş, içselleştirememiş ve yaşam pratiklerine yerleştirememiş insanlar çoğunlukta.

ONLAR, MAL DEĞİL CAN
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Emsen’in hayvan ameliyat ederken çektiği fotoğraflara da atıfta bulunan üyeler, “Son günlerde Veteriner Hekimlik mesleği mensubu olmayan hayvanlara müdahale eden bir akademisyen sosyal medyadaki paylaşımları ile gündemimize yerleşmiştir. İnsanların sağlıklı beslenmesi için gıda amaçlı yetiştirilen hayvanlar bizler için hiçbir zaman ürün olmamıştır. Onlar her zaman için can taşıdığını asla unutmadığımız hastalarımızdır.

MÜHENDİS DEĞİL HEKİM
Veteriner hekimlere mühendis sıfatının yakıştırılmaya çalışılması hayvanların canlı olduğunun içselleştirilmediğinin göstergesidir. Veteriner hekim yerine ısrarla veteriner ifadesini kullanmak, hayvanların canlı birer varlık olarak hekime ihtiyaç duyduklarını içselleştirmemenin göstergesidir. Hayvanların can olarak kabul edilmediği algısına neden olan her türlü eylemi ve söylemi bir kez daha kınarken, hastalarımıza ürün ya da mal muamelesi yapan, hayvanları can olarak kabul edip hekime ve sağlığa ihtiyacı olduğunu bir türlü anlamayan ve bundan ötürü biz Veteriner hekimleri sağlık çalışanı kabul etmeyen Sağlık Bakanlığı’nı kendi içlerinde hesaplaşmaya davet ediyoruz.”

Açıklamada, Türk Hava Yolları’nın sağlık çalışanlarını kapsayan fakat veteriner hekimler ile eczacıları dahil etmediği indirim kampanyası da eleştirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi