Yerelin Sesi

NE BAYRAM AMA

NE BAYRAM AMA
24 Temmuz 2019 - 11:12

Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun

Gazeteciler ve Basın Bayramı, Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli bir gündür. Demokrasinin vazgeçilmez öğelerinden biri olan özgür basın, korkusuzca gerçekleri ifade etmek zorundadır. Ülkemizde siyasi anlamda sert bir şekilde ayrışan basının, ekonomik olarak da zor günlerden geçtiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde onlarca üniversiteden mezun olan, gazetecilik mesleğini yapmak isteyen basın sektörü adaylarının durumu da maalesef içler acısıdır. Basın sektöründe iş bulamayan veya ekonomik olarak tatmin olmayan yüzlerce gazeteci adayı gencimiz farklı sektörlerde yapmak istemedikleri işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu üzücü tablonun son bulması adına basının yanında yer alan tüm kişi, kurum ve siyasilere meslektaşlarım adına teşekkür etmek isterim.

GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMININ TARİHÇESİ

Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876’dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde “sansürün kaldırılması” olarak adlandırılmaktadır. 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlamıştır. Türkiye’de ilk gazetenin çıkış tarihine göre düzenlenmesi planlanan bu güne “Basın Bayramı” adı verilecektir. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğundan dolayı bir görüş birliği sağlanamamış, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılmış ve kabul edilmiştir.

NE BAYRAM AMA…

Gazetecilik mesleğinde omurga konusu her zaman gündemde olmuştur. Yandaş medya kavramı ve “bazı” basının izlemiş olduğu tutum mesleğe olan saygınlığı zedeleyici duruma gelmiştir. Sırtını bir yerlere dayamayan gazetecinin yaşama şansı olmadığı neredeyse tüm sektörde kanıksanmış ve kabul görmüş duruma geldi. Bir gazete çıkarmak istediğinizde önce kimlerden ne destekler alacağınızı hesap etmek zorunda olduğunuz dillendirilmektedir. Yine bazı siyasilerin kendi yandaş medyasını oluşturma adına gazetecilikle alakası olmayan kişilere gazeteler kurdurtması da mesleğin kimlik unsurunu neredeyse yok denecek duruma getirmiştir.  Dördüncü kuvvet anlayışını yaptırımcı, caydırıcı, kokutucu güç anlamında kullananlar yüzünden mesleğe olan saygınlık zedelenmiştir.  Halkın doğru haber alma hakkını kişisel çıkarlarına dönüştüren gazeteciler yüzünden yeni yetişen arkadaşların umutları kırılmıştır. Yaptığı haber yüzünden şiddet gören, tehdit edilen ve meslektaşları tarafından yalnız bırakılan bir gazetecinin mesleğe olan güveni de yerle bir olmuştur. Ülkemizde yaşanan basın gerçeği budur. Bu şartlar altında söylenecek tek şey kalıyor, “ne bayram ama”

Bu vesile ile tüm meslektaşlarımın bayramını kutlar, özgür basının demokrasinin temelini oluşturduğunu tüm kamuoyuna tekrar hatırlatmak isterim.

Saygı ve sevgilerimle.

İHSAN SERİN

YERELİN SESİ GAZETESİ VE EVCİLLİFE DERGİSİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi