Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Mutlu hoca hayatını kaybetti!

Mutlu hoca hayatını kaybetti!
99 views
06 Nisan 2021 - 23:52

Mutlu hoca hayatını kaybetti!

DEÜ Akademisyenlerinden Prof. Dr. Mutlu Parkan, 73 yaşında hayatını kaybetti

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenlerinden, Prof. Dr. Mutlu Parkan, 73 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Uğur Mutlu Parkan, 1948’de İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’ndeki beş yıllık eğitiminden sonra Kabataş Lisesi’ni bitirdi, Kabataş Sinema Kulübü kurucularındandır.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1978 yılında mezun oldu. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümünde Yüksek Lisansı bitirdi.

 

Paris, Cenevre ve Berlin’de ekonomi-politik, sinema kuramları ve sinema estetiği üzerine araştırmalar yaptı.

Çağdaş Macar Sinemasında Istvan Szabo, Amerikan Fantastik Sinemasında Kendini Yineleyen Motifler, Popüler Bir Dizi Filmin İçerik Analizi, 1965 Sonrası Alman Sinemasında Bireysel ve Toplumsal Sorunların Estetik Yansımaları, Çağdaş Fotoğraf Sanatında Maniyelist Tavır.

1990 Sonrası Avrupa Sinemasında Sinema ve Gerçeklik (Realite) İlişkisi, Andrei Terkovsky Sineması: Etik ve Estetik Açıdan Bir İnceleme, 1990 lı Yıllarda Türkiye’deki Değişimlerin Türk Sinemasına Etkileri, Fotografik Dil Yetisinin Evrimi Bağlamında Müdahale Sorunsalı, Resim Sanatındaki Modern Akımların Sinematografiye Etkileri.

1980 Sonrasında Türkiye’de Yaşanan İdeolojik ve Kültürel Dönüşümlerin Türk Sinemasına Yansımaları gibi tezleri vardır

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.