Yerelin Sesi

Mültecilerde ‘Coronavirüs’ İddiası

Mültecilerde ‘Coronavirüs’ İddiası
807 views
18 Nisan 2020 - 19:08

Mültecilerde ‘Coronavirüs’ İddiası

 

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde 30 Mülteci ve 1 Güvenlik Görevlisi’ne yapılan Covid-19 testinin pozitif çıktığı söyledi. Yücel, “Kurum içinde karantina bölgesi oluşturularak boşaltılmasını ve mültecilerin tedavilerinin ve temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekir” dedi.

Corona Pandemisi’nin (Covid-19) toplum sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmeye devam ettiğini söyleyen Baro Başkanı Avukat Özkan Yücel, Harmandalı Göç İdaresinde tutulan mültecilerden çok sayıda şikayetin baro üyesi avukatlara ulaştırıldığını belirtti. Baro Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Yücel, “Mültecilerin sadece ateşlerinin ölçüldüğü ve rahatsızlanan kişilerin izole edilmediği, yeterli hijyen malzemelerinin kurumdaki mültecilere verilmediği, odalarda 5 ile 15 kişi arasında değişen sayılarda kişilerin tutulduğuna ilişkin iddialar bulunmakta” diye konuştu.

30 MÜLTECİ İZOLE EDİLDİ
Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde 30 Mülteci ve 1 Güvenlik Görevlisi’nin Covid-19 testinin pozitif çıktığının öğrenildiğini de sözlerine ekleyen Yücel, “30 Mültecinin Geri Gönderme Merkezi’nin A2 katında izole edildiği ve avukatlarına telefon yolu ile ulaşmalarının engellendiği iddia edilmekte. Nitekim son 1 haftadır baromuz üyesi avukatlar bu merkezde tutulan müvekkillerinin kendilerini aramadığını doğrulamışlardır” ifadelerini kullandı.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel

“SORUŞTURMA BAŞLATILSIN”
Geri gönderme merkezinin koşulları da dikkate alındığında hastalığın diğer mültecilere ve kurum personeline bulaşma riskinin yüksek olduğunu vurgulayan Baro Başkan Özkan Yücel şunları söyledi: “Bu durumun önlenmesi açısından İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nin kontrollü şekilde kurum içinde karantina bölgesi oluşturularak boşaltılmasını, Covid-19 pozitif olan mültecilerin tedavilerinin ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için her türlü önlemin derhal alınmasını, kurumda tutulan hasta mültecilerin avukatları ile iletişimlerinin engellenmemesini ve bu tablonun ortaya çıkmasında ihmali olan kurum personeli hakkında adli ve idari soruşturmanın başlatılması gerekir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.