Yerelin Sesi

Mülteciler Günü’nde Baraa’yı Kim Hatırlıyor?

Mülteciler Günü’nde Baraa’yı Kim Hatırlıyor?
590 views
20 Haziran 2020 - 15:51

Mülteciler Günü’nde Baraa’yı Kim Hatırlıyor?

 

Yazan: Orhan BEŞİKÇİ

2016 yılı Kurban bayramının 2. günü Basmane’de siren seslerini duyunca eyvah demiştim. Yangın, gece yarısı 12 kişilik Suriyeli ailenin yaşadığı, Etiler Mahallesi’nde dut ağacının arkasındaki sokakta eski İzmir evinden çıktı. 20 yaşında yeni gelin Baraa Sabir’i alevler uykuda yakaladı.

Ülkesindeki ateşten kaçıp, gurbette yoksulluk ateşine yenik düşen Baraa Sabir’in acılı ailesine, yardım kuruluşlarından, siyasilerden, belediyelerden baş sağlığı dilemeye, yardım etmeye gelen oldu mu diye sordum; olmamış. Bildiğim, mağdur olanlara yardım eli uzanır, acıları dindirilir, zararları bir nebze olsa da karşılanırdı. Bakın bu yangın sonrası neler yazdım.

Zorunlu gurbet yolculuğuna çıkan insanların telaşından faydalanıp onları dolandıran, fırsatçılar için söyleyeceklerim şimdilik bir kenarda dursun. Denetimsizliğe göz yumanlar, unutmayın ki bu tür binalarda halen binlerce insan yaşıyor. Daha çok yoksulların ve Suriyeli göçmenlerin yaşadığı bu mekânlarda her an yeni yangınların çıkabileceğini, yangınların tavanın devrilmesi sonucu ortaya çıkan patlıcan yangınları olmadığını neden görmüyorsunuz?

“Her şehrin gelir düzeyi düşük insanlarını barındıracak semtleri bulunur, fiziki görüntüsü ve şakuli kaçmış yapılar nedeniyle bu tür yerler çöküntü alanı ilan edilir. Çöküntü alanları daha çok kentlerin tarihsel zenginliği olan bölgelerinde oluşur, nedeni ilgisizlik ve sevgisizliktir. Ortak hareket etme becerisi olmayan kurumlar, sıra çöküntü alanlarının iyileştirilmesine gelince bu iş bizim boyumuzu aşar diyerek görevi birbirlerinin üzerine atarlar, kentler, insanlara güven ve moral vermeli”

Her daim kentin yükünü çeken, ancak en az kamu hizmeti alan Basmane’de ne çok yangın ve ölümler gördüm. Kentin sorunlarına ilgisiz kalanlara ‘vicdanınız rahat mı’ diye sormak anlamsız. Ne yanan evleri, ne de o evlerde yaşamak zorunda kalan yoksul insanları hatırlayan olmayacak. Anavatanlarından uzakta buruk bir şekilde kurban bayramını kutlayan Suriyeli ailenin kapısını ölüm çalmayabilirdi.


Arabasının bagajına koyduğu malzeme ile Baraa’nın mezarını çeviren, inşaat ustası Şehmuz Akgün’e, sokakta kalan aileye ev tutup, bir aylık kirasını ödeyen, koltuk, buzdolabı, çamaşır makinesi, şofben, yiyecek temin eden Halkların Köprüsü Derneğine teşekkür ediyorum. Hatıralarıyla birlikte yanan eski İzmir evi için söyleyecek bir şey bulamıyorum. Yeni gelin Baraa Sabir’e bir kez daha rahmet diliyorum.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.