Yerelin Sesi

Model İnsan, Model Yönetici

Model İnsan, Model Yönetici
24 Ağustos 2019 - 11:10

Sevgili okurlarım bu hafta, “Pozitif insan, pozitif model”konusu hakkında ki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Pozitif örnekleme ne kadar başarılı olursa yansıması da o kadar fazla ve etkin olur. Bu olumlu etkileşim sayesinde doğal olarak bir model oluşur. Oluşan model toplumda kabul görür ve olumlu sonuçlarla birlikte empatik bir toplum oluşur.

Birçok insan kabul etmese de, ön göremese de dünya kendini düzeltmek istiyor. Doğa bu çabanın içerisinde. Evrende teknolojinin gelişmesi ile sosyal medyaların sayesinde olumsuza olan tepkiler de hemen kendini göstermekte, olumsuzluğa ve kötülüğe karşı savunma mekanizmasını oluşturmakta. Bu savunma mekanizmasının hemen oluşmasında olumlu ve iyi model örneklerin varlığı da büyük katkı sağlıyor. Nasıl sağlıyor? Toplum görüyor ve kendince diyor ki; “bakın burada bir model var, iyilik için çaba veriyor ve başarıyor. Demek ki iyi oluna biliniyor, ey siz kötü örnekler, sizde iyi olun.”

Oluşan bu olumlu model kavramı hayatın içinde bulunan her şey için geçerli. Bugün Facebook algoritması bile sizin gülen bir fotoğrafınızı on bin kişiye gösterirken, negatif veya somurtan bir paylaşımınızı bin kişiye gösteriyor. Çünkü Facebook bile artık olumlu modellemelerin kendi kullanıcıları tarafından tercih edildiğini düşünüyor ve algoritmasını olumluluk üzerine geliştiriyor.

TAKDİR EDİLİYORSANIZ DEĞİL, TAKLİT EDİLİYORSANIZ BAŞARMIŞSINIZDIR

Bu olumlu örnekleme modelleri arasında yönetici vasfında olanlar, toplumda ki etkileşimi daha da hızlandırarak bu modelin çok daha fazla kitlelere ulaşmasını sağlıyorlar. İşte bu nedenle birey, kendini ve toplumu yönetecek kişileri seçerken çok daha dikkatli olmalı. Olumlu örnekleme etkileşimle yüzbinlerce olumlu dönüşüm alırken, olumsuz ve kötü örnekleme aynı oranda kötü etkileşime sebep oluyor. Ancak doğa olumluyu yaşatma çabasında.

Takdir edilmek her insanın doğasında bulunan ve tatmin edilmesi gereken bir duygudur. Hepimiz takdir edilme duygusunu ve tatminini yaşamak isteriz. Annemizin takdiri, babamızın takdir etmesi, işverenimizin takdir etmesi, arkadaşların, akrabaların takdir etmesi gibi birçok yönden bunu arzularız. Takdir edilmek tabiki bireyin motivasyonunu arttırır, kendine güvenini pekiştirir.

Yöneticilerinde bu duyguları vardır, neticede onlarda insan. Ancak ben kendimce yöneticilerin ve siyasilerin takdir edilme yerine, taklit edilmelerinin gerçek başarı olduğuna inanıyorum. Olumlu örnek model olmak ta işte burada devreye giriyor. Olumlu örnek model olan bir yönetici taklit edilir, yönetici olumlu örnek model ise zaten taklit edildiğini görürüz. Bu taklitlerin sayısı arttıkça toplum refahı ve kültürü de doğru orantılı olarak artacaktır.

İzmir bu olumlu örnek model yönetici konusunda iyi bir süreç yaşıyor. İzmir Valisi Erol Ayyıldız buna oldukça iyi bir örnek. Olumlu, yapıcı davranışları ve çözümcü politikaları ile iyi bir örnek model oluşturuyor.  Yine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘de yönetim politikasında kavgacı değil, uzlaşmacı ve çözümcü yaklaşımlar sergiliyor. Olumsuzluklara kapalı bir yönetim politikası sergiliyor. Aynı zamanda Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ’de bu örnek model kavramı adına başarılı bir isim. Çünkü yapmış olduğu birçok etkinlik, program ve proje diğerleri tarafından hemen taklit ediliyor.  Ve ülke geneli birçok konuda yerel yöneticilerce izlenen ve takip edilen bir belediye başkanı modeli çiziyor. İzmir ve ülkemiz adına bu olumlu örnek modellerin artmasını diliyorum.  Ülkemizin kültürel açıdan gelişmesinde pozitif modellere oldukça fazla ihtiyacı var. Ülkesini ve üzerinde yaşayan tüm canlıları seven her bireyin bu anlamda olumlu örnek model olmasını beklemek sanırım yanlış olmayacak. Bu açıdan bakıldığında yerel yöneticilerimize çok fazla iş düşüyor. Sadece kurumundaki sistemi yönetmenin dışında pozitif model olmaları gerekiyor.  Türk toplumu bekliyor. Umarım hızla bu modeller artacak, yaralar sarılacak, mutlu bir ülke olacağız.

Siz sevgili okurlarıma şiddetsiz, yangınsız, sevgi dolu bir hafta sonu diliyorum.

İhsan Serin

Yerelin Sesi Gazetesi

Genel Yayın Yönetmeni

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi