Yerelin Sesi

Mimarlardan İzmir’e 2 Öneri 2 Görüş

Mimarlardan İzmir’e 2 Öneri 2 Görüş
639 views
24 Haziran 2020 - 8:49

Mimarlardan İzmir’e 2 Öneri 2 Görüş

 

Haber: Murat ERVİN
Fotoğraflar: Mustafa OĞUZ

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman, İzmir’e dair öneri ve görüşlerini gazetemize anlattı. Kemeraltı’nın turizmin gelişmesine sağlayacağı faydalardan, insanların nefes alabilecekleri sosyal alanlar ve Konak’a yapılması planlanan yat limanına kadar pek çok konuda açıklamada bulunan Başkan Kahraman, iade edilen imar yönetmeliği için de çalışmalara başladıklarını vurguladı.

İzmir’in en önemli sorununun, deniz yoluyla gelenlerin kent içine girememesi olduğunu kaydeden İlker Kahraman, bunun nedeninin ise kale duvarı gibi sahili saran binalar olduğunu açıkladı. Alsancak’ın 1/5000 planları için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekleyen Kahraman, “Alsancak’ta tren yolunun birbirinden ayırdığı 2 ayrı bölge var. Alsancak’ın arka kesimlerini, denize yakın olan bölgeyle birleştirmenin yollarını arıyoruz” dedi.

“İKİ BÖLGE ARTIK BULUŞSUN”
Bu kapsamda Alsancak’taki tren yolunun yayalaştırılması için ilgili tarafların çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Başkan İlker Kahraman, “Alsancak Stadı’nın arkasında İzmir 2 Nolu Koruma Kurulu’nun olduğu bölgede TCDD’ye ait binalar bulunuyor. Sit alanı içindeki bu yapılar koruma kuruluna kayıtlı. Oradaki binalar ve yolu kamulaştırıp yayalaştırırsak Alsancak’ın birbirinden ayrı düşmüş iki farklı kesimi birleşir. Deniz kenarından, tren hattına ve oradan da dere kenarına kadar uzanacak bir yürüme yolu ve bu alan insanların nefes alabileceği yerler olur. Bu çalışma için tren yolunun 2 tarafında geçiş noktaları oluşturulacak. Son derece geniş bir alanda oldukça ferah bir sosyal alan yaratılmış olunur” diye konuştu.

“EGE MAHALLESİ EĞLENCENİN MERKEZİ OLABİLİR”
Alsancak Stadı’nın yakınındaki Ege Mahallesi için bir proje geliştirilebileceğinin altını çizen Kahraman, “Orası kaliteli eğlencenin merkezi haline gelebilir. Zaten o bölgede yaşayanlar eğlence sektörüne oldukça aşina. Hem o mahalledeki insanlar için bir geçim kaynağı olur hem de kentin eğlence merkezi durumuna gelir” ifadelerini kullandı.

“İPEKYOLU CANLANMALI”
Bir bölgenin tarihi dokusuyla ve benzer işleviyle yaşatılması halinde oranın çok daha hızlı gelişeceğini söyleyen Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkan Kahraman konuşmasını şöyle sürdürdü: “Örneğin Yenişehir’e giderken Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün orada tarihi kemerli köprü var. Bu köprü, İpekyolu Köprüsü olarak da biliniyor. Uzun yıllar önce o köprüden geçen deve kervanlarından vergi kesilirmiş. O kervanyolu Alsancak’a oradan Basmane ve Konak yönüne doğru gidermiş. Basmane bölgesindeki hanlarda konaklar Kemeraltı’nda ürünlerini satarlarmış. İşte bizim bu tarihi İpekyolu’nu canlandırmamız ve buraları yaşamın içinde kullanmamız gerekir. Bunu başarırsak turizm alanında daha etkili bir destinasyon olabiliriz.

“TURİST BİLE SORGULAR”
“Kruvaziyerle gelen turistleri ilk önce Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne götürüyorlar ama sabah erken saatlerde gemiler yanaştığı için o saatte daha dükkanlar bile açılmamış oluyor. İnsanların bile henüz olmadığı o saatte siz turisti Kıbrıs Şehitleri’ne götürürseniz herhalde o da “Bizi niye buraya getirdiler” diye sorar. Bizim bu kentteki özel mekanları ayağa kaldırmamız, restore etmemiz işte o nedenle şart. Mesela eski sinagoglar, kiliseler, camiler gibi dini yapılar restore edilebilir, hanlar birer hostel veya otel olarak yaşama kazandırılabilir. Özetle; kentin eski tarihi ve yapıları üzerine bir turizm kurgusu yapılabilir.

“SAFRANBOLU GİBİ OLABİLİRİZ”
Mesela Türk futbolunun efsane ismi Metin Oktay’ın doğup büyüdüğü, ünlü Türk Sanat Müziği sanatçımız Gönül Yazar’ın çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği, yine dünyaca ünlü edebiyatçımız Tarık Dursun K.’nın yaşadığı mekanları görmek, onların yürüdüğü sokaklarda dolaşmak, dünyanın en eski açık hava alışveriş merkezinde İzmir’i içinize çekeceğiniz bir turizm aksını kente kazandırmalıyız. Kemeraltı’ndaki eski hanlar eski fonksiyonlarına kavuşturularak korunabilse tıpkı Safranbolu gibi bir destinasyon olabilir.

TARİHE YOLCULUK EDİLSİN
Kemeraltı’nı gece de kullanmaya başlamalıyız. Bugün hava karardıktan sonra dolaşmaya korkabileceğiniz bir yer olan tarihi çarşıyı canlandırmalıyız. Mesela Şükran Otel gibi otelde kim kalmak istemez? Tam bir film platosu gibi. Otelin altını da restoran olarak kullansak çarşıya büyük bir değer katar. Tekrar orijinaline uygun restore edilip otel olarak hayata geçse, konaklayacak olanlara sanki 1960-70’lere dönmüş hissi verir. Bunun için de ortak akıl oluşturulmalı.

“GERDANLIK KORUNMALI”
İzmir, turizm alanında gelişirken kentte daha da fazla bir sıkışıklığın oluşmasını da engellemeliyiz. Örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Pier ile Pasaport dalgakıranı arasındaki bölgeye yat limanı yapma düşüncesi olduğu kamuoyunda dile getirildi. Yat limanı turizmin kalkınması için gerekliyse yapılabilir ama bunun şehrin göbeğine kadar da gelmesi mi gerekiyor? Şehrin belli bir noktasına kadar yatıyla gelsin, marinaya yatını koysun şehrin içine toplu ulaşım araçları veya aracıyla gelsin. İlla kentin dibine kadar yatla gelmeye gerek yok. Kıyı bu kentin gerdanlığı ve o gerdanlığın korunması, herkesin de ulaşılabilir olması gerekmiyor.

“YÖNETMELİĞE ÇALIŞIYORUZ”
İzmir’in bugün yaşadığı sorunların en önemli nedenlerinden biri de kentin imar yönetmeliğinin olmaması. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan İmar Yönetmeliği, geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan döndü. Ben, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu yönetmeliğin iyi bir çalışma olduğuna inanıyorum. Eksikler olabilir ama onlar da hızla tamamlanacak şeyler. İtiraz sebepleri düzeltilmeyecek şeyler değil. Zaten şu anda itiraz noktalarına yönelik çalışmalar başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin açılmasıyla yeni yönetmeliğin oylanıp zaman kaybetmeden tekrar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderileceğine inanıyorum. Bu süreçte bizler de o yönetmeliğin arkasında durup kamuoyu yaratmalıyız.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.