Yerelin Sesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan, Emekli Astsubay’lara Müjde!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan, Emekli Astsubay’lara Müjde!
25 Ocak 2019 - 11:53

Bakan Akar, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Temsilcileri ve Muvazzaf Astsubaylarla Etiler Orduevi’ndeki Öğle Yemeğinde Bir Araya Geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Emekli astsubaylarımızı hedef alan, onların özlük haklarını iyileştirmeyi amaçlayan bir çalışma içindeyiz. İnşallah bu konuyu da kısa süre içinde çözeceğiz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Alparslan Kavaklıoğlu ve diğer yetkililerle birlikte, muvazzaf ve emekli astsubaylar ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Etiler Orduevi’nde 22 Ocak 2019’da düzenlenen etkinlikte; “Türk Silahlı Kuvvetlerinin subayı, astsubayı, uzman erbaşı ve kuvvet komutanlıklarıyla bir bütün olduğunu” belirten Bakan Akar, “Subay ve astsubay et ve tırnak gibidir, ayrım yapılması imkansızdır. Gece gündüz, kıtada, operasyonlarda tüm görevlerde beraberler” diye konuştu.

Bütünün bir parçası olan astsubayları “olmazsa olmaz” olarak nitelendiren Bakan Akar, “Astsubaylarımızın bir eli karargahta bir eli erbaş ve erlerdedir.  Astsubaylarımızın teknik, idari, komuta konusundaki rolleri yadsınamaz, hiçbir şekilde göz ardı edilemez. Herkes astsubaylarımızın öneminin ve değerinin farkında, bundan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Subay ve astsubayların kişisel gelişimlerine değinen, bu konudaki çalışmaları önemli olarak değerlendiren Bakan Akar;

“Astsubaylarımızın özlük haklarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptık. Statü geçiş kontenjanlarında astsubaylarımızın lehine artış oldu. Tüm personelin özlük haklarında 400 lira artış oldu. Ayrıca muvazzaflardan özel ihtisas sahibi astsubaylara ilave değişik rakamlar verildi. Gelen talepler arasında rütbe yaş haddinin 55’ten 60’a çıkarılması var. Diğer bir konu da derece kademe konusu. Bu konudaki çalışmalarımız da sürüyor. Gazi astsubaylarımızdan 40 yaşını doldurmayanlara statü geçişleri için ilave hak verildi. Ayrıca sadece emekli astsubaylarımızı hedef alan, onların özlük haklarını iyileştirmeyi amaçlayan bir çalışma içindeyiz. İnşallah bu konuyu da kısa süre içinde çözeceğiz” şeklinde konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin 7 gün 24 saat fedakarca görev yaptığını, buradaki amaçlarının ise milletin sevgi ve saygısını kazanmak olduğunu aktaran Bakan Akar, uzman erbaşların özlük haklarıyla ilgili de önemli çalışmaların yapıldığını belirtti.

Uzman çavuş aylıklarına 400 lira net ilave yapıldığını, yaş sınırının ise 45’ten 52’ye çıkarıldığını dile getiren Bakan Akar; “Uzman çavuşlarımızın ek göstergelerinde artış yapıldı, derece ve kademe işlemlerinde gelişme sağlandı. 10 yılını bitirmemiş olanlardan astsubaylığa geçişte sorun vardı. O da ortadan kaldırıldı. Zati tabanca verilmesi talepleri vardı. O konuda da düzenleme yapıldı. Lojmanlardan yararlanma konusundaki oranı da onların lehine artırdık. Sözleşme sürelerinde yaşanan sıkıntıları da çalışıyoruz. Uzmanlarımıza orduevi konusunda yeni bir çalışma başlattık. Ankara ve İzmir’de bir İstanbul’da ise iki tane olmak üzere uzmanlarımıza orduevi yapılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. İlk olarak Ankara’dan başladık. Çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkanı Hamza Dürgen ise Bakan Akar ve komutanlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Mesleki konularımızla ilgili bizimle yakından ilgilenmemizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum” diyen Dürgen, gerek mesleki gerek sivil hayatta yaşadıkları sıkıntıları yakından aktarma fırsatı bulduklarını ifade etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi