Yerelin Sesi

Milletvekili Biçer Karaca,11 Köpeğe Yapılan İşkence Ve Kötü Muamele İçin Suç Duyurusunda Bulundu

Milletvekili Biçer Karaca,11 Köpeğe Yapılan İşkence Ve Kötü Muamele İçin Suç Duyurusunda Bulundu
31 Ocak 2019 - 13:15

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜLİZAR BİÇER KARACA’DAN SUÇ DUYURUSU
CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, geçtiğimiz hafta Denizli’de iğneyle uyutularak 6’sı öldürülen 11 köpeğe yapılan işkence ve kötü muamelenin sorumlularının bulunması için suç duyurusunda bulundu.

ÖZEL İZİNLE ALINABİLEN UYUŞTURUCU İĞNEYLE 6 “CAN”I ZEHİRLEDİLER!
CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Acıpayam ilçesi, Sırçalık Mahallesi’nde uyuşturucu iğneyle vurulduğu tespit edilen, aralarında yavruların da bulunduğu 6’sı ölümle sonuçlanan 11 köpeğe işkencenin sorumlularının bulunması için Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Milletvekili Biçer Karaca, köpeklerde kullanılan iğnenin özel izin ile alınabilen uyuşturucu iğne olduğuna dikkat çekti. Milletvekili Biçer Karaca, 4 Ekim’de TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle “hayvan hakları yasası” çıkarılmasını, somut adımlar atılmasını, caydırıcı yaptırımlar uygulanmasını, hayvanların eşya-mal olarak değil “canlı” olarak tanımlanmasını, sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının ortadan kalkmasını, hayvana şiddetin “kabahat” olarak değil “suç” olarak tanımlanmasını önerdiklerini hatırlattı.

KÖPEKLERİ ZEHİRLEYENLER BULUNANA DEK TAKİPÇİSİYİM!
Türkiye’nin her bir yanından hayvanlara işkence ile ilgili şikayetler aldıklarını hatırlatan Milletvekili Biçer Karaca, köpeklere yapılanların ve ölümleriyle sonuçlanan bu olayın sorumlularının acilen bulunması gerektiğini dile getirdi. Hayvanları katledenler bulunana kadar bu işin takipçisi olacağını ifade eden Biçer Karaca, kimsenin hayvanlara kötü muamele yapmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

HAYVANA İŞKENCE SUÇTUR
Biçer Karaca, hayvana şiddet olaylarının her geçen gün artmasından ciddi endişe duyduğunu dile getirirken hayvanlara şiddeti suç olarak tanımlayan bir yasanın aciliyetine dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvanları koruma ile ilgili bir yasa taslağının hazırlandığını duyduklarını ancak konunun taraflarından görüş alınmaksızın, kamuoyundan gizlenerek, kapalı kapılar ardında hazırlanan taslağın hayvan hakları açısından yeterli olmayacağını öngördüklerini söyleyen Biçer Karaca şu hatırlatmalarda bulundu: “Biz hayvana şiddete yaptırımın asgari 2 yıldan başlamasını öneriyoruz ancak edinebildiğimiz bilgilere göre onlar 4 ay yeterli diyor. Biz her türlü hayvan satışı yasaklansın diyoruz, onlar hayvanlar petshopta bulunmasın ama katalogları olsun yani hayvanlar eşya gibi alınıp satılmaya devam etsin!” yeter ki ortalıkta görünmesin diyorlar. Oldu bittiyle getirecekleri hayvanlarla ilgili yasada, en temel haklar yer almalı, geçiştirmelik ve göstermelik hiçbir hazırlığın hayvanları şiddetten, eziyetten, işkenceden ve ölümden korumayacağı çok açık. Hayvana şiddetin önüne geçilmesi için daha fazla geç kalınmamalı.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi