Yerelin Sesi

Millet İttifakı’ndan Yeni Seçim Hamlesi

Millet İttifakı’ndan Yeni Seçim Hamlesi
08 Mayıs 2019 - 14:54

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrar edilmesi kararı üzerine Millet İttifakı’ndan yeni bir hamle geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 31 Mart’ta gerçekleştirilen bütün ilçe belediye başkanlığı, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle YSK’ya dilekçe verdi.  İYİ Parti ise 31 Mart İstanbul seçimlerinin ‘tümünün iptal edilmesi’ için tam kanunsuzluk iddiasıyla YSK’ya itirazda bulundu.

İtiraz dilekçesi verilmesinin ardından basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’daki değişikliklerin, iktidar partisinin isteğiyle kabul edildiğini  belirtirken, 3 Mart 2018’de yürürlüğe giren bu değişiklikten sonra, Türkiye’de 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 31 Mart yerel seçimi olarak iki seçim yapıldığını belirtti.

YSK’nın önceki birçok kararında hatta bu seçim döneminde verdiği kararlarında İstanbul seçimiyle ilgili verdiği kararın tersi yönünde kararlar aldığını  vurgulayan Erkek, YSK’nın önceki kararlarında “Bir usulsüzlük varsa bu seçimin iptalini mümkün kılmaz, onlar cezalandırılır, ayrı bir konudur. Sandık kurullarının teşkilinde bir sorun varsa ben seçmenin iradesini sakatlayamam. Sandık başındaki iş ve işlemlerde usulsüzlük olduğu somut delilerle ortaya konmadıkça ben seçimi yenilemem.” denildiğini ifade etti.

‘Aksi Yönde Bir Karar’
Erkek, YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını İstanbul’da “sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan kişilerin görev yaptığı” gerekçesiyle iptal ettiğini söylerken, Kurul’un, bunun seçim sonucunu nasıl etkilediğini hiç araştırmadığını savundu. Erkek, YSK’nın geçmişte verdiği tüm kararlarının aksi yönde bir karar tesis ettiğini de iddia etti.

YSK’ya verilen dilekçede , AK Parti’nin 13 Mart 2018’de yaptığı mevzuat değişikliğine işaret edilerek, “tam kanunsuzluk” nedeniyle 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinin iptali istendi.

KAYNAK: HÜRRİYET

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi