MEZARDAN BABAM ÇIKSA KAÇAK YAPIYA İZİN VERMEM - Yerelin SesiYerelin Sesi

28 Kasım 2021 - 17:23

MEZARDAN BABAM ÇIKSA KAÇAK YAPIYA İZİN VERMEM

MEZARDAN BABAM ÇIKSA KAÇAK YAPIYA İZİN VERMEM
Son Güncelleme :

08 Kasım 2018 - 12:36

376 views
reklam

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 2017 yılından sonraki kaçak yapılaşmalara kesinlikle izin verilmeyeceğini belirterek, “Mezardan babam çıksa kaçak yapıya izin vermem” dedi. 

 

Kasım ayı Belediye Meclisi toplantısında, kaçak yapılar konusu üzerinde hassasiyetle durduklarını açıklayan Başkan Dalgıç, “Tespit ettiğimiz kaçak yapılara hem ceza, hem yıkım kararı verdik. İmar affından yararlanmak için, 2018 yılında yapılmış, olmayacak yerlere bile yapı kullanım belgesi almaya kalkıyorlar. Herkes bir şeyler yapmaya kalkıyor. 2017 yılı sonrasında yapılan her kaçak bina için tutanak tutuyoruz. Yasayı okumuşsunuzdur, İmar Affı Yasası’na göre beyana tabi. Geçtiğimiz Pazartesi günü Milli Emlak ve Hazine Avukatı’nın katılımıyla bir toplantı yaptık. Onlara, ‘Siz öncelikle hazine arazilerini korumaya çalışın’ dedim. Gece iş makineleri durmadan çalışıyor. Her yerde çalışma var. Biz, yüze yakın kaçak yapılaşma hakkında işlem yaptık. Bazıları da konteyner koyuyor. Sadece Çiftlik Mahallesi’nde, bugün, 6-7 konteyner için ceza yazdık. Kaldırılması için de karar aldık. Tabi yasa gereği bir ay süre veriliyor. Eğer kaldırmazsa, savcılığa şikayette bulunulacak. Çeşme’de hiçbir kaçak yapılaşmaya izin vermem. Meclis huzurunda söylüyorum; mezardan babam dahi çıksa, 2017 sonrasında yapılan  bir tane bile kaçak yapıya izin vermem” diye konuştu.

“Bütün kaçak yapılaşmalar için işlem yapıyoruz” 

İlgili bakanlığın da 2017 sonrası kaçak yapılaşmadan ciddi rahatsız olduğunu söyleyen Başkan Dalgıç, “Çeşme’de binaya ek ya da konteyner yapmaya kalkıyorlar. Ama büyük kentlerde bu sorun çok daha büyük. Tam bir facia. Bu kadar geniş kapsamlı ve beyana dayalı bir yasa yapılmaması gerekirdi. Belirli lisanslı firmalara görev verilebilirdi. Yine aksaklıklar olabilirdi, ama en azından kontrolden geçerdi. Yarın bir işlem yapacağız; adam kalkmış, belediyenin plansız yerdeki mülkiyetine konteyner koymuş. Arkadaşlarıma söyledim; ‘İşlem bile yapmayın, kaldırın atın’ dedim. Biliyorsunuz İmar Affı’nda süre uzatıldı.Biz yine şanslı bölgedeyiz. Burada gökdelenler yapılmadı. Biz, on civarında belgenin iptali için bakanlığa yazı yazdık. Yasaya göre işletme ruhsatı verilmesi gerekiyor ve  kanal, su, elektrik bağlanabiliyor. Ben bu konudaki yasal eksikleri Bakan Yardımcısı’na ve İzmir İl Müdürü’ne anlattım. Bu süre içinde değişir mi? Zannetmiyorum. Biz 2018’ten sonra yapıldığını tespit ettiklerimiz için belge iptali için girişimlerde bulunduk. Bir tanesi kararımıza uydu ve yaptığı ekleri yıktı. Bizim bölgemizde tespit ettiğimiz, imar planımıza uymayan ve 2018 yılında yapılan bütün kaçak yapılaşmalar için işlem yapıyoruz” diye anlattı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.