Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Metro, Ateş de Ölçecek

Metro, Ateş de Ölçecek
395 views
02 Nisan 2020 - 11:45

Metro, ateş de ölçecek

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ilk termal kamera sistemini Konak metro istasyonuna kurdu. Aynı anda 30 kişinin vücut sıcaklığını ölçen termal kameralar önümüzdeki günlerde 20 ayrı noktaya daha kurulacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Böylece hem ateşi yükselmiş hem de sağlıklı yurttaşlarımızı korumuş olacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni tip koronavirüs salgınının yayılma hızını azaltmak için termal kamera uygulaması başlattı. İlk termal kamera sistemi metroda en çok yolcu geçişinin olduğu Konak istasyonuna kuruldu. Sebze meyve hali, otogar, gıda çarşısı, nakliyeciler sitesi gibi yoğun insan hareketinin olduğu 20 noktada yer alacak termal kameralar sayesinde yurttaşların ateşi anlık ve hızlı bir biçimde ölçülebilecek. Vücut ısısı 38 ve üzerinde olan yurttaşlar sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

“HEM HASTA HEM YURTTAŞ KORUNACAK”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, virüsün yayılma hızını ciddi şekilde kontrol etmek ibtediklerini söyledi. Soyer, “Belediye binalarımızın girişlerinde yurttaşlarımızın kontrollerini ateş ölçerler ile yapıyorduk. Artık toplu ulaşım noktalarında, aktarma alanlarında, sebze meyve ve su ürünleri halinde, nakliyeciler ve gıda çarşısı gibi yoğun alanlarda da ölçüm yapıp hem ateşi yükselmiş yurttaşlarımızı hem de sağlıklı yurttaşlarımızı korumuş olacağız” dedi.

AYNI ANDA 30 KİŞİ
Termal kamera sayesinde 30’dan fazla kişinin ateşi aynı anda ölçülebiliyor. Ateşi 38 ve üzerinde olan yurttaşların hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri tavsiye ediliyor. İhtiyaç halinde 112 ve 184 numaralı telefonlar aranarak kişinin hastaneye ulaşması sağlanıyor.

“HASTANEDE GİBİ”
Termal kamera uygulamasından yolcular da memnun. Yusuf Yüceoğlu, “Koronavirüste ilk tanı çok önemli. Belediye başkanımız çok güzel bir şey düşünmüş. İşe gitmek zorunda olduğumuz için dışarıya çıkıyoruz. Her gün bu istasyonu kullanıyorum” dedi. Nilüfer Gürkan ise “Çok iyi bir uygulama. Biz ateşimizi ölçmüyoruz. Bizlerin ihmal ettiği şeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi yapıyor” dedi. Yelda Özberk ise “Eczacıyım. Burada da hastanelerdeki gibi tedbir alınıyor olması çok önemli. Bu önlemlerin alındığını gördüğüm için kendi arabamla gelmek yerine metroya biniyorum” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.