Yerelin Sesi

MECLİSTE İZMİR TARTIŞMASI

MECLİSTE İZMİR TARTIŞMASI
15 Kasım 2018 - 10:37

“Biri yerdi diğeri övdü!”

 

CHP’li Sertel: “İzmir, Avrupa’da yaşanacak 10 kent arasındadır”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sağlıkla ilgili kanun teklifinin görüşüldüğü birleşimde İzmir tartışması yaşandı. MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu söz alarak İzmir’le ilgili bir konuşma yaptı ve İzmir’in yerel yönetim anlayışını eleştirdi. İzmir’de yerel ve merkezi yönetiminin yaklaşımından dolayı raylı sistem, altyapı, kentsel dönüşüm gibi birçok sorunun kronik hale geldiğini öne süren Osmanağaoğlu’na cevap CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’den geldi.

MHP İzmir Milletvekili’nin “İzmir” eleştirilerine cevap vermek üzere söz alan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “İzmir’de eğer İzmir’e yönelik bir sıkıntısı olan varsa veya bir beklentisi olan varsa, işte, yerel seçimler yakında, gelirler, aday olurlar, 30 ilçemizle birlikte, büyük şehrimizle birlikte, gelirler, demokrasi içerisinde yarışırlar ve herkes hem boyunun hem oyunun ölçüsünü alır” dedi.

 “İZMİRLİ OLMAK GURURDUR”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en başarılı yerel yönetimi ve kalkınma modelini uyguladığını vurgulayan Atila Sertel, şunları söyledi:

“Kentin içerisinde ulaşımı raylı sistemle çağdaş bir kent hâline getiren, İzmir Körfezi’ni temizleyen ve Türkiye’de yaklaşık 654 arıtma tesisinin 154’ünün İzmir’de olduğu, toprağının, havasının temiz olduğu ve dünya ölçeğinde, Avrupa ölçeğinde bakıldığında yaşanabilecek on kent arasında olan İzmir’e yönelik suçlamaları asla kabul etmek mümkün değildir. Siyaseten bile olsa İzmir’de doğan, İzmir’de büyüyen ya da İzmir’e göç ederek yaşayan insanlar olarak İzmirlilerin ortak özellikleri vardır. Birincisi Bayrağına saygılıdır, ikincisi Mustafa Kemal Atatürk’e saygılıdır, üçüncüsü cumhuriyete saygılıdır, dördüncüsü demokrasiye ve insan haklarına olan saygısı çok önemlidir. İnsanlar birbirini dini, dili, rengi, ırkı, mezhebi hiç ayırmaksızın İzmir’de bir kardeşlik yaşamı içerisinde yaşamayı ve o memleketin evladı olmanın onurunu duymayı yaşatan bir kenttir İzmir. İzmir adamı İzmirli yapar. İki sene, üç sene, beş sene oturduktan sonra İzmirlileşirsin, o ruhu kazanırsın. O ruh seni öyle bir sarar sarmalar ki ve öyle bir kucaklar ki İzmirli olmakla da gurur duyarsın.”

“SIKINTISI OLAN VARSA YEREL SEÇİMLER YAKINDA”

Bir başka İzmir Milletvekili’nin İzmir’i kötülemesine anlam veremediğini ve içine sindiremediğini ifade eden Sertel, “Biz İzmir’de yaşamaktan çok mutluyuz. İzmir 4 veriyor bu ülkeye ancak bir alabiliyor. Bütün insanları namusludur, çalışan fabrikatörü, sanayicisi, işçisi, köylüsü, hepsi vergisini öder, yasal olarak yaşar, hiçbir şekilde, yasa dışı hiçbir işe müdahale etmez ve İzmir’de yaşamaktan o insanlar onur duyar, gurur duyar. İzmir’de eğer İzmir’e yönelik bir sıkıntısı olan varsa veya bir beklentisi olan varsa, işte, yerel seçimler yakında, gelirler, aday olurlar, 30 ilçemizle birlikte, büyük şehrimizle birlikte, gelirler, demokrasi içerisinde yarışırlar ve herkes hem boyunun hem oyunun ölçüsünü alır” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi