Yerelin Sesi

MECHUL GEMİ “JULIA AK”

MECHUL GEMİ “JULIA AK”
05 Kasım 2018 - 9:38

MECHUL GEMİ “JULIA AK”

Adı AK ama içinde barındırdıkları meçhul bir gemi…

Türkiye’deki 21 farklı firmaya teslim edilmek için Brezilya’dan İthal edilen 5 Bin 391 Angus İneği, 2 Ekim’de İzmir Alsancak limanına yanaştı, sözde sağlık kontrollerinin yapılarak teslim edileceği belirtilen Anguslar,16 gün boyunca hiç bir işlem yapılmadan bekletildi.

15 hayvanın öldüğü tespit edilen gemideki koşullar ve hastalıklar hakkında bir sırmış gibi hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadı

İzmir Milletvekili Mahir Polat tarafından meclis gündemine taşınan konu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye şu sorular soruldu.

İşte o sorular;

-“Şarbon” iddiaları nedeniyle darboğaz yaşayan ve sıkıntılı bir durumda olan Türkiye’deki et piyasası düşünüldüğünde, aradan 11 gün geçmesine rağmen neden gemideki hayvanlarla ilgili olarak bir işlem yapılmamıştır?

-Söz konusu hayvanların aşısız olduğu iddiası doğru mudur? Hayvanlarda şarbon ya da başka bir hastalık tespit edilmiş midir?

-Tarım ve Orman Bakanlığımızın yetkililerinin hayvanların durumundan haberdar olduğu ve Brezilya’daki yetkilileri inceleme için beklediği iddiaları doğru mudur?

-Brezilya Bakanı’nın bu konuyla ilgili Türkiye’ye geleceği doğru mudur?

-Vatandaşlarımızın can güvenliği açısından son derece önem taşıyan bu konuda bu kadar uzun süre geçmesine rağmen konuyla ilgili olarak neden kamuoyuna bir bilgilendirme yapılmamıştır?

Herkesin bildiği gibi, ağustos ayında Kurbanlık amacı ile Brezilya’dan getirtilen hayvanlarda Şarbon tespiti yapılmıştı. Bu yaşananlara rağmen hala İthalatta şeffaf bir süreç işletilmediğine tanık oluyoruz.

İzmir’deki ağır kokunun sahibi, Julia AK gemisi, İzmir duruşuna dayanamadı ve sessizce İskenderun’da limana yanaştırıldı ve hiçbir soru yanıtlanmadan, hiçbir cevap halka sunulmadan ülke topraklarımıza 5 Bin 391 Angus İneğisokuldu…

Ülkemizde bu ve bunun benzeri özensiz alımların yapılmasını istemiyoruz.

Bizler üreterek büyüyen bir Türkiye’nin, hakça bölüşerek güçlenebileceğine inanan insanlarız, dışa bağımlı yürütülen hayvancılık politikasının ülkemize uzun vadede zarar vereceğine inanıyoruz, bir an önce tam bağımsız bir Türkiye hedefi için, Hayvancılık politikalarının revize edilmesini, Julia AK gemisi gibi meçhul gemilerin ülkemize sokulmasını istemiyoruz…

 

Halis Özcan / Veteriner Hekim

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi