Mavisu Kahya'nın kaleminden: Çağdaşlarımız, Çağımız ve Bir Uğurlama - Yerelin SesiYerelin Sesi

27 Ekim 2021 - 22:37

Mavisu Kahya’nın kaleminden: Çağdaşlarımız, Çağımız ve Bir Uğurlama

reklam reklam
Mavisu Kahya’nın kaleminden: Çağdaşlarımız, Çağımız ve Bir Uğurlama
Son Güncelleme :

23 Eylül 2021 - 15:37

18 views
reklam

Çağdaşlarımız, Çağımız ve Bir Uğurlama

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin, 2013’te İzmir prömiyerini yapan “Mevlana’nın Çağrısı” eserini anımsayalım. Bu bale sahnelediğinde İzmir seyircisi zaten sahne sanatları çerçevesinde tasavvuf dokunuşunu hissetmişti. Bunu düşünürsek geçtiğimiz günlerde çıkan tartışmalar epey yersiz görünüyor. Diğer yandan böylesi bir librettonun (metnin) yanına koyabileceğimiz sayısız eserden bir diğeri de 2004’te İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından da sahnelenen, Turgay Nar’ın oyunu “Can Ateşinde Kanatlar (Mevlânâ)”. TRT Dinle platformunda bu oyun radyo tiyatrosu olarak dinlenebilir. Yani Anadolu’nun köklerinin, zenginliğinin, felsefi birikiminin bugünün sanatında hep kıymetli bir yer bulduğunu olduğunu vurgulamak gerek.

Mevlana’nın Çağrısı

“Mevlana’nın Çağrısı”na dönersek, Ziya Azazi’nin bu balede misafir sanatçı olarak gösterdiği hüneri, sahnede yarattığı harikaları ürpererek izlemek isterseniz, kayıtlara internette kolayca ulaşabilirsiniz. Yüksek ideallerin, felsefenin ve estetiğin kesiştiği noktada, çağdaş sanat yapıtına mükemmel bir örnek oluşturuyor bu yapım. Bir ritüelin sihirli izlerini sahnede görmek, anlatılan dönemin yansımasını çağdaş bir eser izlerken deneyimlemek mükemmel. Sahne zaten insanlığın köklerinden bu yana süren ritüellerin yeri olduğundan, burada bir uyuşmazlık görünmüyor.

Nasıl oluyor da sahne bir ritüele saygısızlık gibi görülüyor, bunu anlamak güç. Herhalde tiyatro tarihi ve önceki yıllara ait repertuvarın biraz bilinmesi bu karışıklığı giderecektir. Diğer türlü şöyle bir soru ortaya çıkıyor, yoksa zaman geriye doğru mu akıyor? Zaman nereye doğru akıyor?

Yönümüzü şaşırsak bile sanatın çağlar içindeki duruşu aslında çok geçirgen ve daima geçerli. Tarihte neredeyiz, bugünün şartları neler, şimdiki zaman bizden neler bekliyor ve neler gerektiriyor? Bu soruların cevabı hem zorlu, hem de aslında ortak yanıtlar daima var.

Çağdaşımız Shakespeare

Jan Kott, Çağdaşımız Shakespeare eserinde şöyle diyor:

“O çağ, bilginler, felsefeciler ve sanatçıların, ilk kez olarak evrenselleşen bilimin, tüm insan yargılarının göreceliğini keşfeden felsefenin, en muhteşem mimari başarıların, Papa ve prenslerin görevlendirdiği astrolojik falcıların, dinsel savaşların ve Engizisyon’un kurduğu kazıkların, uygarlığın benzersiz görkeminin, kentleri yok eden veba salgınlarının çağıydı.”

Salgınlardan mimari başarılara, savaşlardan astrolojinin yükselişine ne kadar çok ortaklık var. Bugünü aynı sözcüklerle ifade edecek olsak Elizabeth Devri için kurulmuş bu cümleler pekâlâ işimizi görür. Belki ancak tiyatronun, edebiyatın ve şiirin altın çağı demek mümkün olmaz.

Şöyle devam ediyor Kott:

“Harika, acımasız ve canlı, hareketli bir dönemdi. Bir anda insanın hem gücünü, hem güçsüzlüğünü sergileyen bir dünyaydı, doğa ve tarihin, krallık gücü ve ahlakın ilk kez olarak, din bilimsel anlamından uzak tutulduğu bir dünyaydı.”

Bir Uğurlama

Hülya Hocamıza Veda Etmek Çok Güç…

O herkesi kucaklayan, daima yüzü gülen, çok okuyan ve yazan, üreten, buluşturan güçlü bir kadın olarak hepimizin hayran olduğu bir efsane. Bize otuz yılı aşan tecrübesinden ve engin birikiminden çok düşünceler aşıladı, sayısız sahne insanında etkisi ve emeği var. Geleneğimizle bir olalım diye köprü kurdu, buradan yola çıkıp çağa ulaşmamıza destek oldu ve bunları büyük bir alçak gönüllülükle, insancıllıkla, içtenlikle yaptı. Ne mutlu bize ki onun sınıfında bulunduk. Koca amfilerde bize reji defteri tutmasını öğretti, yönetmenlik ve dramaturgi tarihi anlattı. Sesi biz öğrencilerinin kalbinden asla silinmeyecek Hülya Nutku’nın çağdaşı olmak bir gururdur. Tüm öğrencileri olarak bize kalan mirasına daima layık olmaya çalışacağız.

Mavisu Kahya

Hülya – Özdemir Nutku

 

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam