Yerelin Sesi

Maskeden, Sokak İznine; 12 Maddelik ‘Mayıs Planı’

Maskeden, Sokak İznine; 12 Maddelik ‘Mayıs Planı’
563 views
04 Mayıs 2020 - 17:12

Maskeden, Sokak İznine; 12 Maddelik ‘Mayıs Planı’

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplatsını sonrasında yaptığı açıklamada 12 maddeden oluşan “Mayıs Ayı Normalleşme Planı’nı açıkladı. Planlama içinde; maske satışına izin verilmesi, 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altına belli günlerde sokağa çıkma izni, AVM’ler ile berberlerin faaliyete geçmesi gibi önemli düzenlemeler yer alıyor.

Kabine toplantısı ardından basının karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgında önemli bir dönüm noktasına gelindiğini söyledi. Bu süreçte devletin ve milletin ortak bir mücadele ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, sosyal yardımlar kapsamında 200 milyar liradan fazla bir yardımda bulunduklarını aktardı. Erdoğan, “Bizbize Yeteriz Türkiyem” Kampanyasında ise 1 milyar 910 milyon liralık bağış toplandığını kaydetti.

Sokağa çıkma sınırlamasının, salgının yayılmasını büyük oranda azaltılmasında önemli faydası olduğunu açıklayan Erdoğan şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile beraber bir normalleşme planı hazırladık. Açıklayacağımız takvim ile biranda eski hayatımıza döneceğimiz anlamına gelmiyor. Normalleşme planında günlük şartlarda vatandaşlarımızın hayatını en iyi hale getirmeyi planlıyoruz. Yine bu planı Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına yayıyoruz. Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberlerdeki kurallara uymayı en üst düzeyde tutarsak normalleşme süreci daha da hızlanacaktır. Ancak kurallara uyulmaması halinde daha çok sert tedbirlere başvurabiliriz.

Mayıs ayı normalleşme planına göre;

• 65 yaş ve üstü grup sokağa çıkma sınırlaması günlerinin birinde 4 saatte yürüme koşuluyla getiriyoruz. İlk olarak 10 Mayıs’ta 11:00 ila 15:00 saatleri arasında yapacağız.
• 20 yaş altı içinde bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü saat 11 ila 15 arası dışarı çıkarılabilecek. 15 Mayıs cuma günü ise 15 ila 20 yaş arası aynı saatlerde çıkarak hava alabilecek. Duruma göre, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Sokağa çıkma sınırlaması uygulamamızı sürdürüyoruz.
• Taksilerdeki tek-çift plaka uygulamasını 5 Mayıs itibariyle kaldırıyoruz.
• Normalleşme sürecinin bir parçası olarak bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına kolayca ulaşabileceği yerlerde ulaşması için izin vermeyi planlıyoruz. Maskeye göre bir üst fiyat belirleyerek halkımızın mağdur edilmesinin önüne geçeceğiz.
• Hac için de Diyanet İşleri Başkanımız, ülkelerle görüşecek karar verecek. Zira İslam ülkelerinin ortak karar vermesi gerekiyor.
• Askerlerle ilgili faaliyetler 1 Haziran’da, celp hizmetleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik hizmetleri 20 Haziran’da yeniden başlayacak.
• Şehirler arası giriş-çıkış sınırlandırılmasını 7 ilimiz için kaldırdık. Bu iller; Antalya, Aydın, Erzurum Hatay Malatya Mersin Muğla’dır. Diğer 24 il için ise 15 gün süre ile uzatıldı.
• Cerrahi maske ve bez maske sıtışına iizin vermeyi planlıyoruz. Maske türlerine göre bir üst fiyat belirlenecek.
• Pandemi Hastanelerinin sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak, yavaş yavaş normal hasta kabullüne başlayacaklardır.
• Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı 27-28 Haziran’da, Liseye Giriş Sınavı 20 Haziran’da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran’da yapılacak. Üniversiteler, akademik takvime 15 Haziranda dönecekler.
• Adliyeler ara verilen duruşmalara ve diğer uygulamalara 15 Haziran’da başlayabilecektir.
• Berberler, kuaförler, güzellik merkezleri ve AVM’ler 11 Mayıstan itibaren hizmet verecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.