Yerelin Sesi

Maske Takmayana 900 TL Ceza Kesilecek

Maske Takmayana 900 TL Ceza Kesilecek
21 Haziran 2020 - 9:10

Maske Takmayana 900 TL Ceza Kesilecek

 

Corona virüs nedeniyle Türkiye’de sıkı tedbirler alınıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının askıya alınmasının ardından pek çok kişide görülen tedbirsizlik nedeniyle İçişleri Bakanlığı da maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin yeni bir karar aldı. Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen talimata göre yarından itibaren bu kuralı ihlal edenlere 900 liralık idari para cezası kesilecek.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran’da talimat gönderen Bakanlık, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti.

UYARI SÜRECİ BİTTİ
Bu kapsamda, kolluk kuvvetleri 4 gün boyunca ülke genelinde yaptıkları denetimlerde maske takmayanları uyarıp bilgilendirdi. Yarın itibarıyla maske takma zorunluluğuna uymayanlara ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası kesilecek.

Maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.