Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Mahkemeden ‘74 Hektar’lık İptal

Mahkemeden ‘74 Hektar’lık İptal
243 views
06 Ağustos 2020 - 11:05

Mahkemeden ‘74 Hektar’lık İptal

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Karabağlar’daki 6 mahalleyi kapsayan 74 hektarlık alanla ilgiyi 1/1000 ölçekli uygulama imar planları mahkeme tarafından iptal edildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kentsel dönüşüm süreçlerine mutlaka yerel yönetimlerin de alınması gerektiğini söyledi. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın belediyenin yargıya başvurmasıyla ilgili sözlerine de, “Sapla samanı karıştıran açıklamalarını doğru bulmuyorum” yanıtını verdi.

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm alanına sahip ilçesi Karabağlar’da 540 hektarlık bölge, 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan edildi. Bu alan içindeki Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erdem ve Umut mahallelerini kapsayan 74 hektarlık alanla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1/5000 ve 1/1000’lik uygulama imar planları hazırladı. Planlara, askı sürecinde yapılan itirazlar da reddedildi.

MAHKEME HAKLI BULDU

Bunun üzerine Karabağlar ve İzmir Büyükşehir belediyeleri, planların bölgedeki vatandaşların sorunlarını çözmek bir yana yeni sıkıntılar yaratacağı gerekçesiyle yargıya başvurdu. İzmir 6. İdare Mahkemesi istemi haklı bularak söz konusu planı iptal etti. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kentsel dönüşüm çalışmalarında mutlaka yerel yönetimlerin de olması gerektiğini vurgulayarak, “Bu 540 hektarlık alanı planlarken, yerel yönetimleri devre dışı bırakmak doğru değil. Çünkü bu süreçler bakanlık ve yerel yönetim işbirliğiyle, birlikte yürütülmeli. Odağında, kentin belleği konumundaki, vatandaşlarla birebir temas kuran belediyeler olmalı” dedi.

‘SAPLA SAMANI KARIŞTIRIYOR’

Başkan Selvitopu, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın yaptığı açıklamalara da şöyle yanıt verdi: “Karabağlar Belediyesi, hukuk ne derse onun gereğini yerine getirmeyi ana ilke olarak kabul eden bir kurumdur. Hukukun verdiği karara uymak herkesin en doğal görevidir. Mesleği avukat olan sayın vekilimizin de bunu çok iyi bilmesi gerekir. Ona hukuk öğretecek değiliz. Sayın Kaya’nın sapla samanı karıştıran açıklamalarını doğru bulmuyorum. Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm Projesi’ni 2 yıl bekleten de kendileridir. 2012 yılında ‘riskli alan’ ilan ettikleri yerlerde yıl 2020 oldu, hala bir proje geliştiremediler.”

‘POLİGON’DAN DA HABERİ YOK!’

Kaya’nın, Poligon Deresi’ndeki Millet Bahçesi Projesi’nin dava açılması nedeniyle engellendiği yönündeki sözlerine de tepki gösteren Başkan Selvitopu, “Poligon Deresi’yle ilgili açılan herhangi bir dava yoktur. Millet Bahçesi yapacaklarsa şimdiye kadar niye beklediler? Bir an önce yapsınlar önlerinde hiçbir engel yok. Bize gelen bilgi, Milli Savunma Bakanlığı’nın o alanı kullanmaya devam edeceği yönünde. Sanırım sayın vekilin bundan da haberi yok” dedi.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.