Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Liman Esnafından, Vekillere ‘Kira’ Çağrısı

Liman Esnafından, Vekillere ‘Kira’ Çağrısı
433 views
06 Mayıs 2020 - 7:12

Liman Esnafından, Vekillere ‘Kira’ Çağrısı

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Alsancak Limanı’na 4 dev geminin yanaştığı günler geride kalırken, liman içindeki dükkanlar da tek tek kapısına kilit vuruyor. Bu yıl kruvaziyer turizminde küçük de olsa hareketlenme beklenirken yaşanan son gelişmeler nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyleyen liman esnafı, “Milletvekillerimiz tıpkı 2017’de olduğu gibi kiralar konusunda bize destek olsunlar” dedi.

İzmir Alsancak Limanı kruvaziyer turizmde Akdenizin yıldızı olmaya aday limanlardan biriydi. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar günde 4 dev kruvaziyer gemisinin yanaştığı, on binlerce turistin aynı gün kente ayak bastığı liman, hem esnafın hem de ekonominin yüzünü güldürüyordu.

ÖNCE TERÖR, ŞİMDİ KORONA
Limana gelen dünyanın sayılı kruvaziyer gemi acenteleri, Türkiye’de daha önce yaşanan terör olaylarını bahane ederek turlarının tamamını iptal etti. Kruvaziyer turlarıyla gelen turistler artık gelmez olunca, liman yolcu salonundaki işyerleri de kapılarını ardı ardına kapatmaya başladı. İğne atsan yere düşmez denilen geçiş salonu ise bugün adeta karanlığa bürünmüş durumda.

“VEKİLLERİMİZ HAREKETE GEÇMELİ”
Liman esnafı ise turist gelmemesine ve iş yapmamalarına rağmen kira ödemeye devam ettiklerini belirterek hükütmetten destek istedi. Esnaf, “2017 yılında da kruvaziyer gemileri gelmeyince ortalama 2 bin lira kira ödediğimiz dükkanlarımız için AK Parti İzmir Milletvekilimiz Atilla Kaya devreye girmiş ve durumumuzu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımıza iletince kiralar yüzde 70 oranında düşürülerek 400 liraya kadar inmişti. Yine benzer bir desteği devletimizden bekliyoruz. Milletvekillerimizin yine harekete geçmelerini umuyoruz” dedi.

“İZMİR-SELANİK” RAFA KALKTI
Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın İzmir-Selanik arasında feribot seferlerinin yapılması için İzmir’de imzaladığı protokol, hem liman hemde kent esnafı için umut olmuştu. Avrupa’ya geçmek isteyen Türklerin ve lojistik firmalarının, Selanik üzerinden kısa bir yol ile istedikleri bölgeye ulaşabilecekleri bu iyi niyet sözleşmesinin 2019 Ekim ayında başlaması planlanırken, bu seferler bir türlü gerçekleşmedi. Kruvaziyer turizmindeki umutlar başka bahara kaldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.