Yerelin Sesi

‘Laringoskop’ ve ‘Entübasyon’ Müjdesi

‘Laringoskop’ ve ‘Entübasyon’ Müjdesi
475 views
10 Nisan 2020 - 11:10

‘Laringoskop’ ve ‘Entübasyon’ Müjdesi

 

Haber: Murat ERVİN

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları sosyal medya hesabından açıkladı. Altun, “Solunumu kolaylaştıran ve entübasyon sırasında da doktorlara görüş saılayan laringoskop cihazı ile hava cihazı olarak da bilinen entübasyon makinesi yerli ve milli imkanlarla kullanılmaya başlandı” dedi.

                Video Laringoskopi Cihazı

Koronavirüs’e karşı Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişikliğe gidilerek ‘acil hal’ tanımını yeniden belirlediklerini kaydeden Altun, böylece hastanelerin koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler için ücret alınmayacağını vurguladı.

              Entübe Cihazı

HASTA TAKİP SİSTEMİ DEVREDE
Test sonuçları pozitif çıkan vatandaşların evde tedavileri için ‘Evde Takip Sistemi’ni hayata soktuklarını da belirten Altun, GSM operatörleri işbirliğindeki sistemde evi terk eden hastalara kısa mesaj gönderilerek eve dönmelerinin isteneceğini sözlerine ekledi.

BURSA VE SİVAS’TAN 2 MÜJDE
İstanbul’daki eczanelerde ücretsiz maske dağıtımlarına başlandığını da söyleyen Altun, “Bursa’da üretilen Türkiye’nin ilk entübasyon kabini Bursa Şehir Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı. Yine Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve sanayi işbirliği ile sağlıkçılarımızı korumaya yönelik yeril ve milli video laringoskop cihazı üretimine başlandı” diye konuştu.

SU SPORLARINA YASAK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da atık suların zararlarını azaltmak için hareke geçtiğini kaydeden İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Bu kapsamda sulamada kullanılan atık sular dezenfekte edilecek. Akarsu deşarj noktalarında su sporları yapılmasına ve tahıl yıkanmasına izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.