Yerelin Sesi

Köşk Fiyatına Köy Evi

Köşk Fiyatına Köy Evi
622 views
10 Mart 2020 - 9:47

Köşk fiyatına köy evi

 

Haber: Murat ERVİN

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Urla’nın bir kısmı ile Çeşme’yi Turizm Merkezi yapılacağını açıklamasının ardından bölgede konut fiyatları da yükseldi. Önceki yıllarda İstanbullu yatırımcıların yoğun talep gösterdiği Urla’da yaşanan yeni gelişmeler sonucu gerek ilçe merkezinde gerekse köylerdeki evlerin fiyatları İstanbul’daki yalı­­, köşk ve konaklarla yarışır hale geldi. Urla’nın Yağcılar Köyü’ndeki bir ev için 4 milyon 200 bin lira istenirken. Urla Sanat Sokağı üzerindeki başka bir tarihi ev içinse 4 milyon 750 bin TL fiyat biçildi. Diğer yandan İstanbul Sarıyer’de boğaz manzaralı tarihi bir köşkün fiyatı ise yine 4 milyon 750 bin lira. Başta İstanbul olmak üzere bir çok ilçede restorasyonu tamamlanmış tarihi köşk, yalı ve konaklar Urla’daki evlerden çok daha uygun fiyata satılıyor.

Yaklaşık 10 yıl önce Çeşme ve Alaçatı’nın tatil cenneti olarak çokça gündeme gelmesinin ardından yaşanan talep patlaması, gayrimenkul fiyatlarını da astronomik rakamlara çıkarmıştı. Kısa sürede değerinin yaklaşık 10 katına çıkan gayrimenkullerin bile tükenmesiyle gözler Çeşme’ye en yakın ve ulaşımı en kolay olan ilçe Urla’ya çevrildi. Tarihi Rum ve Türk evleri, sakinliği, arnavut kaldırımları, ormanları, doğası, zeytini ve enginarıyla adeta doğal yaşamın merkezinde olan Urla’da özellikle Çeşme’nin kalabalıklaşmasından sıkılan İstanbullu zenginler hızla gayrimenkul almaya başladı. Alaçatı ve Çeşme ile benzer süreci yaşayan Urla’da fiyatlar da gösterilen ilgi nedeniyle değerinin 10 katına yaklaştı.

SANAT SOKAĞI, RANT SOKAĞI OLDU
Urla merkezde Sanat Sokağı olarak bilinen, trafiğe kapalı ‘açık hava çarşısı’ üzerindeki eski Rum ve cumbalı evlerin değerleri buraların otel veya kafeterya gibi işletmelere dönüştürülmesi nedeniyle astronomik rakamlara ulaştı. Sanat Sokağı üzerinde eski Rum evi için 4 milyon 750 bin lira istenirken restorasyon sonrası fiyatın 6 milyonu bulabileceği belirtiliyor. Sanat sokağına yakın başka bir sokaktaki ev içinse 4 milyon lira isteniyor. Sanat sokağı üzerinde veya hemen yakınındaki sokaklarda fiyatları fiyatlar ise evlerin büyüklüğüne göre 1 ila 4 milyon lira arasında değişiyor.

KÖYLER DE UÇTU
Urla merkezinin haricinde köylerde de benzer durumlar yaşanmakta. Örneğin Yağcılar Köyü’nde 2 bin 500 metrekarelik bahçe içindeki çiftlik evi 4 milyon 200 bin liraya satılığa çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akrabalarının konutunun bulunduğu Zeytinler Köyü’ndeki konuta ise 14 milyon 500 bin lira değer biçildi. Urla’nın köylerindeki satılık 211 evin yaklaşık yüzde 50’si için istenen fiyat 1 milyon ila 14 milyon TL arasında.

BOĞAZ MANZARALI KÖŞKE 4 MİLYON 750 BİN TL
Urla’daki gayrimenkul danışmanları, fiyatların birçok kentteki tarihi yalı, köşk ve konaklarla yarışır hale geldiğini vurguladı. İstanbul Tarabya’da boğaz manzaralı bir köşkün bile 4 milyon 750 bin liradan satıldığını Türkiye’nin birçok kentinde restorasyonu tamamlanmış ve oturmaya hazır köşk ve konakların da rahatlıkla bu fiyatlara satın alınabileceğini belirttiler.

 

Haber : Murat ERVİN

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.