Yerelin Sesi

Koruculuktan, Can Dostlu Olma Yolunda Kat Edilen Serüven

Koruculuktan, Can Dostlu Olma Yolunda Kat Edilen Serüven
21 Ocak 2019 - 12:20

Besin koruculuğundan, can dostu olma yolunda kat edilen serüven

Evde bakılan evcil hayvan sayısı Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızla artmakta. Çünkü insanoğlu doğada yalnız olmadığının idrakine giderek daha fazla ulaşıyor. Bu artışı analiz ederken  kedi sayısının daha hızlı arttığını görüyoruz. Kedinin insanoğlu ile iletişimi neredeyse insanoğlunun var olduğu günden beri devam ediyor. Yaklaşık 10.000 yıl önce insanların tahıl üretip depolamaya başlaması sonucu haşere ve kemirgen avcılığı ile başlayan kedi, insan ilişkisi ve iletişimi günümüze değin devam etti. Bu iletişim karşılıklı etkileşimi de beraberinde getirdi. Kedinin hayat tarzının insanoğluna ilham kaynağı olduğu birçok kültürde resmedilmişitir. Antik Mısır ve Roma dönemlerinde bu etkileşimi izleyebiliyoruz.

Tarihte bazı dönemler kediler için zor zamanlara sahne olmuş. 13 Haziran 1233’te Gregory, Şeytanın yarı kedi olduğunu ve bazen Şeytanın kedi görünümüne büründüğünü ilan eden Vox in RAMA adlı papa kararnamesi yayınlandı. Bu belgenin yayınlanmasının ardından insanlar önce kendi evlerinde besledikleri kedileri öldürmeye başladı daha sonra katliam sokaklara taşındı, çok sayıda kedi yakılarak, parçalanarak öldürüldü. Avrupa’daki siyah kedi sayısının bu kadar az olmasının sebebi de yine bu tarihlerde siyah kedilerin daha çok katliama maruz kalmalarıdır. Tarihte dinsel söylem gereği katledilen kediler şimdiki hayatımızda bu yargıları yıkarak insanoğlunun yoldaşı olmayı başardı.

Ülkemizde hayvan sahiplenen kişi sayısı 8 yılda yüzde 30 arttı. İstatistiklere göre Türkiye’de evlerde 12 milyon kuş, 4 milyon balık, 4.1 milyon kedi, 2.2 milyon köpek besleniyor. Bu rakamların her yıl yüzde 15 arttığı tahmin ediliyor. Gıda, aksesuar, bakım, sağlık, eğitim derken evcil hayvan ekonomisinin dünyadaki büyüklüğü 300 milyar doları buluyor. Türkiye’de sayıları yaklaşık 25 milyonu bulan sahiplendirilmiş evcil hayvanların, yiyeceği, içeceği, bakımı, sağlığı ve aksesuarları için yılda yine yaklaşık olarak 500 milyon euro harcanıyor. Rakamlara baktığımızda bu katkının büyük kısmını kediler oluşturuyor. Kedilerin ülke ekonomisine kattığı bu pay azımsanmayacak kadar önemli.

Manevi katkıların yanı sıra maddi katkıları da esirgemeyen bu tüy yumağı güzel varlıkların yaşam kaliteleri evlerde oldukça iyi durumdayken, sokakta kalanlar için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Sosyal medyanın gücü, derneklerin, aktivistlerin ve belediyelerinde de katkıları ile sokakta yaşayan kedilerin yaşam kalitelerinin de zamanla daha iyi olacağına inancımız tam. Yetişen yeni nesilin evcil hayvana yaklaşımı giderek daha sempatik ve içten. Bu açıdan baktığımızda kedileri önümüzdeki yıllarda daha mutlu, keyifli ve eğlenceli bir şekilde sokaklarda dans ederek yaşamlarını geçirecekler.

Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz.

Haydi ! Türkiye’yi mutlu kediler ülkesi yapalım.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi