Yerelin Sesi

Korona’da Yetki, Valilerde Olacak

Korona’da Yetki, Valilerde Olacak
407 views
27 Mart 2020 - 19:38

Korona’da Yetki, Valilerde Olacak

 

Son Dakika…Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere anlattı.

Rehavete, paniğe kapılmamak gerektiğini aktaran Erdoğan, “30 büyükşehirde valiliklerin başkanlığında oluşturulacak Pandemi kurulu gerekli gördüğü tedbirleri alabilecekler” dedi. Ayrıca piknik ve orman alanlarının yasaklandığını da sözlerine ekleyen Erdoğan, yurtdışı tüm uçuşların da sona erdirildiğini vurguladı.

Devlet olarak her türlü tedbiri alacaklarını fakat vatandaşların da kendileri için tedbirleri almak zorunda olduğunu vurgulayan Erdoğan, kimsenin aç ve açıkta kalmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. Erdoğan, “Çocuklarımıza baktığımız gibi büyüklerimize de gözümüz gibi bakacağız. Tedbirleri titizlikle uyguladığımız sürece bu sorunun da üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

“HAZIRLIKLI YAKALANDIK”
Ülkemizin bu salgına en hazırlı şekilde yakalandığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm ülkeye yaydığımız kitler ile hızlı şekilde teşhis konulup tedavi süreci başlamakta. Çalışmalarımızı şeffaf şekilde yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

“SÜRESİ VATANDAŞA BAĞLI”
Bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ilave tedbirler aldıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı şunları söyledi: “Bu tedbirlerin süresini halkımızın ne kadar sıkı bir şekilde bunlara uyduğuna bağlı. Bugün bilim kurulu yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik. Bu tedbirler ise şunlar:

YETKİ VALİLER VE KURULDA OLACAK
1- Şehirler arası seyahatler valilik iznine bağlandı
2- Özel sektörde de minimum personelle esnek çalışmaya geçilecek
3- Toplu ulaşım araçlarında seyrek oturulacak
4- Piknik alanları ve orman alanlarında toplu halde bulunulmayacak
5- Askerlerimiz 14 günlük kontrol şartıyla teslim ve terhis olacak
6- Yurtdışı uçuşlar sone erdirildi
7- Valilikler tarafından Pandemi Kurulu oluşturulup gerekirse ek tedbirler alınabilecek. Bu tedbirler İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli olmak üzere 30 büyükşehirin tamamında uygulanacak. Valilerimiz, altlarındaki kurulla birlikte bu uygulamayı yönetecek.

ZORUNLU DEĞİL GÖNÜLLÜ KARANTİNA
Vatandaşlarımızın alış veriş harici dışarı çıkmadan tedbirlerini arttırmasını bekliyoruz. Bu tedbirlerin daha zor şartlara ulaşmasına istemiyorsak gönüllü karantina sistemine uymamız gerekir. Milletimizin alınan tedbirlere hassasiyetle uyacaklarına inanıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.