Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Korona sürecinde ip satışları patladı

KÜTAHYA’DA, PANDEMİ SÜRECİNDE SATIŞLARI ARTAN SEKTÖRLER ARASINDA ÖRGÜ MALZEMELERİ SATAN ESNAFLARIN YER ALDIĞI BİLDİRİLDİ.

Korona sürecinde ip satışları patladı
33 views
12 Şubat 2021 - 10:32

Kütahya’da, pandemi sürecinde satışları artan sektörler arasında örgü malzemeleri satan esnafların yer aldığı bildirildi.

Balıklı Mahallesi Balıklı Caddesi üzerinde faaliyet gösteren esnaf Halil Arslan, satışların son bir yılda yüzde 200 oranında arttığını dile getirdi. Arslan, Kütahya’da bilhassa kadınlar rengarenk yün ve orlon iplerini satın alarak atkı, bere, şal, kazak ve çorap gibi kıyafetler ürettiğini ifade etti.

Sokağa çıkma kısıtlamaları ve ev izolasyonlarında özellikle kadınların hobilerine yönelttiğini belirten Arslan, “Esnaflar olarak, ülke olarak ve insanlık olarak salgından dolayı zor günlerden geçiriyoruz. Bu süreçte insanlar vakitlerini evlerinden geçiriyor. Kütahya’da bilhassa kadınlar rengarenk ipleri satın alarak atkı, bere, şal, kazak ve çorap gibi kıyafetler üretiyor. Bunlar adeta el emeğe göz nuru. Hazır ürünler fiyat olarak daha ucuz olabilir. Ancak bilhassa kadınların yaptığı ürünler bir kültür. Bu kültür yılların geleneği. Kütahyalı kadınlar yün ve orlon ipleri satın alarak hem vakit geçiriyor, hem de üretiyor. Pandemi döneminde satışlarımız arttı” diye konuştu.

Kütahyalı bayanlar, izolasyon sebebiyle el emeğe göz nuru dökerek örgü ördüklerini ifade ettiler.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.