Yerelin Sesi

Korona Günleri İçin ‘Salgın’ Temalı 14 Film

Korona Günleri İçin ‘Salgın’ Temalı 14 Film
22 Mart 2020 - 10:11

Korona Günleri İçin ‘Salgın’ Temalı 14 Film

 

Koronavirüsün etkisini her geçen gün artırdığı günlerde eve kapananlar için yapılacak etkinliklerin başında film izlemek geliyor.

Haber Ekranda kültür sanat sorumlusu Nagihan Özakaydın, sizin için gündeme dair salgın filmlerinden oluşan bir seçki hazırladı.

Amerikan film yapımcılarının Coronavirüs salgınını 1950’li yıllarda beyaz perdeye taşıdığı ortaya çıktı. Filmlerde virüs salgınıyla insanlarda başlayan korku ve paniğin giderek yayılmasının işlenmesi ve dünyayı etkisi haline alması da oldukça dikkat çekici.

Son günlerde yaşadığımız korku ve paniği etkilememesini düşünerek sizler için derlenen filmlerden birini ya da bir kaçını izlediğinizde sizin de aklınıza komplo teorileri gelmesi olasılığı da oldukça yüksek.

İşte gündeme ilişkin seçtiğimiz filmler:

 • Panic In The Streets (Caddelerde Korku) 1950

Bir gün bir adam kurşunlanarak öldürülür. Polisler adamı bulduktan sonra filmin merkezindeki doktor cesedi incelediğinde vebalı olduğunu söyler. Doktor ve polislerin amacı vebalı adamı öldüren adamları bulup iyileştirmektir. Elia Kazan filmi.

Cassandra Crossing (Cassandra Geçidi) 1976

Avrupa’dan gelen trene ölümcül virüs taşıyan bir mahkum gizlice biner ve virüs yolculara bulaşmaya başlar.

 • Twelve Monkeys (12 Maymun) 1995

Terry Gilliam 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan 2035’te dünya nüfusunun yalnızca % 1’ini hayatta bırakmış bir virüsü peliküle aktarır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkûmlardan biri zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yaparken akıl hastanesine kapatılır.

 • Outbreak (Tehdit) 1995

Wolfgang Petersen filminde bulaşıcı hastalıklar uzmanı Sam, Zaire’de ortaya çıkan çok ciddi ve ölümcül bir virüsü araştırmakla görevlendirilir. Araştırmaları sonucunda virüsün Amerika’ya da geldiğini tespit eder.Virüs uzmanı eski eşinin yardımıyla mücadeleye girişir.

 • 28 Days Later (28 Gün Sonra) 2002

Danny Boyle imzalı filmde ölümcül bir virüs, İngiltere’yi tehdit altına almıştır. Bir araştırma laboratuarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılan bu virüse yakalanan insanlar zor durumdadırlar.

 • Infection( Enfeksiyon) 2004

Masayuki Ochiai filminde Dr. Akiba acil serviste nöbet değişimi yaptıkları sırada yanmış bir hastaya yanlış bir madde enjekte ederler ve hasta ölür.

 • Love In The Time Of Cholera (Kolera Günlerine Aşk) 2007

Gençlik aşkının peşinde bir ömür sürüklenen Fiorentino’nun öyküsünü kolera salgınının gölgesinde anlatan Gabriel Garcia Marquez adaptasyonu Mike Nevel filmi.

 • Blindness (Körlük) 2008

Fernando Meireles filmde bir göz doktorunun normal bir tempoda akan yaşamının,gözlerinin birdenbire kör olduğu şikayeti ile başvuran bir hastası tarafından alt üst olmasını körlüğün bu göz doktoruna da bulaşmasıyla salgın haline gelmesini anlatır.

 • The Happening (Mistik Olay) 2008

Night Shyamalan Happening’de Central Park’ta patlak veren bir kriz sonrası lisede bilim hocası olan genç adam, eşi ve küçük kızı, bu mistik olaydan nasıl kurtulacaklarını düşünmek zorunda kalmalarını anlatır.

 • Carriers (Veba) 2009

Veba illetinden korunma yolu olarak Meksika körfezindeki hiç kimsenin ulaşamadığı bir kumsala ulaşmak Danny’nin hikayesinin anlatıldığı Alex Pastor filmi.

 • Contagion (Salgın) 2011

Steven Soderberg filminde solunum yoluyla rahatlıkla geçen ve insanları birkaç gündür içinde öldüren, ölümcül bir virüs salgın şeklinde yayılmaktadır. Dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, hem salgına çare bulmaya çalışır hem de insanlarda virüsten daha da hızlı yayılan panik halini kontrol altına almaya…

 • Perfect Sense (Yeryüzünde Son Aşk) 2011

David Mackenzie imzalı filmde bağlanma sorunu olan aşçı Michael, soğuk görünümlü doktor Susan’la yakınlaşırken tüm dünyada duyguları yok eden salgın ortaya çıkar.

 • World War Z (Dünya Savaşı Z) 2013

Filmin kahramanı iki kızı ve eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır. Marc Foster filmi.

 • Train To Busan (Zombi Ekspresi) 2016

Sang Ho Yeon filmi kızıyla birlikte daha fazla vakit geçirmek isteyen fakat çok meşgul olan bir babanın hikayesi.Baba-kız  kızının isteği üzerine annesini görmek üzere Busan’a giden bir trene binerler. Bu sırada da bir zombi virüsü yayılmaya başlamıştır ve trenin içine kadar gelmiştir.

Bu filmlerin yanında, 2002 yapımı Resident Evil (Ölümcül Deney), Children Of Men (Son Umut) 2006, I Am Legend (Ben Efsaneyim) 2007, Quarantine (Karantina) 2008, The Crazies (Salgın) 2010, Flu (Grip) 2013 ile 2019 yapımı Virus’de hafızanızda

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi