Yerelin Sesi

Köpekler, İnsanlar İçin Sınava Girdi

Köpekler, İnsanlar İçin Sınava Girdi
07 Mart 2020 - 18:38

Köpekler, İnsanlar İçin Sınava Girdi

 

Haber: Murat ERVİN

Arama Kurtarma Köpekleri Sertifika Sınavına giren 18 köpek başarılı olup sertifika almak için yarıştı. Arama ve itaat sınavlarına giren, koklatılan giysilerden kazazedeleri bulmaya çalışan köpekler, insanları kurtarmak için adeta dakikalarla yarıştı. Yarışmayı takip eden IRO Uluslararası hakemi Resi Gerritsen, “Doğada kaybolan veya enkaz altında kalanları bulma çalışmalarında en etkili ve en hızlı yol arama kurtarma köpekleridir” dedi.

Uluslararası Arama Kurtarma Köpekleri Organizasyonu (IRO) tarafından düzenlenen Arama Kurtarma Köpekleri Sertifika Sınavı, AKUT Arama Kurtarma Derneği İzmir Ekibi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sertifika sınavının ilk etabı Urla’nın Yağcılar Köyü’nde ormanlık alanda gerçekleştirildi. Yurt içi ve dışından 18 köpeğin katıldığı sınavda can dostlar; doğa araması testinin yanı sıra, saklanmış kazazedeleri bulma, boru ve merdiven geçişleri ve itaat testlerine de tabi tutuldu.

DÜNYANIN HER YERİNDE ARAMA YAPACAKLAR
Border Collie, Belçika Malinois, Alman Çoban, Belçika Çoban, Dutch Shepherd ve Labrador cinsi köpeklerin yarıştığı sınavların yarın sona ereceğini söyleyen IRO Uluslararası hakemi Resi Gerritsen, “Etapları başarıyla tamamlayan köpekler, Uluslararası Arama Kurtarma Sertifikası almaya hak kazanacak. Bu sertifikaya sahip olan köpekler, dünyanın her yerindeki arama kurtarma çalışmalarına katılabilecek” dedi.

İKİ SEVİYEDE TEST EDİLİYOR
Sınava katılan köpeklerin A ve B seviyesi olarak 2 seviyede test edildiğini söyleyen Gerritsen şöyle devam etti: “Doğada kaybolan ya da enkaz altında kalan kişileri arama kurtarma çalışmalarında, köpekler kadar etkili başka bir makine veya ekipman yok. En hızlı ve en etkili yol, arama kurtarma köpeklerini kullanmaktır. Biz de IRO organizasyonu ile arama kurtarma köpeklerine standart getirdik. Dünyanın neresine giderseniz gidin bir köpeğin kimliğine baktığınızda hangi seviyede olduğu ve yeterlilikleri bilinir, operasyon anında da buna göre planlama yapılır.”

“SINAVI GEÇMEK ŞART”
AKUT İzmir Ekip Lideri Ramazan Ergut ise, Akut K9 ekibi bünyesindeki sertifikalı arama köpeklerinin ülkemizde aktif olarak arama kurtarma operasyonlarında görev aldığını belirtti. Ergut, K9 ekibi olabilmek için Ulusal (AFAD) ya da FCI / IRO gibi Uluslararası geçerliliği olan testleri geçmesinin şart olduğunu kaydetti.

KOKLAYIP BULDULAR
Bu yıl mantrailing denilen ve kişiye ait eşyanın koklatılarak o kişiye ulaşılmasını hedefleyen testi de hayata geçirdiklerini aktaran Ramazan Ergut, “Katılım ve gözlemci sayımızın bu yıl artması ve sınava yurt dışından katılımın olması bizi sevindirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi K9 Ekibi başta olmak üzere bize destek olan AFAD ekiplerine, gönüllülerimize, Güzelbahçe Belediyesi’ne, Güzelbahçe ve Urla Kaymakamlığı’na, sponsorlarımıza ve IRO’dan gelen hakemimiz Resi Gerrisen’e teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi