Yerelin Sesi

KÖPEK SEVMEYEN KÖY

KÖPEK SEVMEYEN KÖY
12 Aralık 2018 - 14:02

Geçtiğimiz günlerde Hayvanseverlerin Demirci mahallesi civarında besleyip baktıkları sahipsiz köpeklerin, Torbalı Belediyesi ekiplerince toplanması sonucu, Demirci mahallesinde gerginlik yaşandı.

Demirci mahalle muhtarının girişimleriyle toplanan 17 köpek, Torbalı hayvan bakımevine  gönderildi. 

Bucaday Grubu, sürekli besleme yaptığı Buca Kaynaklar ve Torbalı Demirci  civarında orman içinde yaşayan köpeklerin sayısının azaldığını fark etti. Yakınlarda yaşayan mahalle halkının, köpeklerin belediye araçlarıyla toplanıldığı söylemleri üzerine, Bucaday gönüllüleri, Masum Hayvan Arama Kurtarma Derneği, SEHAYDER üyelerinden oluşan bir grup hayvansever, köpeklerin nerede olduğunu öğrenmek için Torbalı ve Buca Belediyeleri ile irtibata geçtiler.

Orman içinde sahipsiz yaşayan köpeklerin Demirci köyü muhtarının şikayeti üzerine, Torbalı Belediyesi tarafından Bakımevi’ne alındığını öğrenen hayvanseverler, olayı araştırmak üzere bir araya gelerek, Buca’nın Karacaağaç mahallesine gittiler. Karacaağaç mahalle muhtarı Dursun Atagün’ün köpekler ile ilgili hiç bir şikayetleri olmadığını, aksine köy halkı olarak onlara karşı çok duyarlı olduklarını öğrenen grup, Demirci köyüne gittiler.

“Alıp bu köpekleri evinizde bakın”

Demirci mahalle muhtarı Ferhat Aytaş’tan köpekler ile ilgili şikayetlerinin sebebini öğrenmek isteyen hayvanseverler, Ferhat Aytaş’ın ‘Köpekler çocukları ısırıyor’ gerekçesi karşısında, ısırılma raporunu görmek istediler. Raporun olmadığı cevabıyla karşılaşan hayvanseverler, meydanda toplanan köy halkına, o köpeklerin ne zararının olduğunu sormasıyla, ‘’köpeklerinizi burada istemiyoruz, alıp bu köpekleri evinizde bakın’’ şeklindeki söylemleriyle adeta şakına döndüler. Köy halkının hep bir ağızdan hayvanları bu köyde istemediğini haykırmasıyla birlikte gergin anlar yaşandı. Tartışmanın bir sonuca varamayacağını anlayan hayvanseverler, bölgeden ayrıldılar.

Torbalı Belediyesi Hayvan Bakımevi’ne alındığını öğrendikleri köpekleri görmek için Torbalı’ya giden grup, Veteriner İşleri Müdürü Kemal Sevinçli ile görüşerek, toplanan 17 köpeğin sağlıklarının yerinde olduğunu ve kısırlaştırılma şartıyla diledikleri Rehabilitasyon Merkezi’ne sevklerini sağlayacakları yanıtını alarak oradan ayrıldılar.

Azize Mert; “Demirci’de köpek sayısı azalıyor”

Demirci’de toplatılan sokak hayvanlarının olumsuz koşullar nedeniyle zor günler geçirdiğini ancak saldırgan olmadığını anlatan Masum Arama Kurtarma Derneği üyesi Azize Mert, Buca Kaynaklar ve Torbalı sınırları içerisindeki sahipsiz hayvanlara hayvanseverler tarafından, planlı-programlı olarak beslemeler yapıldığını ve bu bölgelerdeki köpeklerin sayılarının git gide azaldığının fark edildiğini belirtti. Kaybolan köpeklerin sayısının 50 civarı olduğunu düşündüklerini, bu köpeklerin akibetinin ne olduğunu bilmediklerini söyledi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi