Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Konak’ta 20 Mahalle Birleşiyor

Konak’ta 20 Mahalle Birleşiyor
330 views
04 Ağustos 2020 - 21:12

Konak’ta 20 Mahalle Birleşiyor

Konak Belediye Meclisi ağustos ayı olağan toplantısında Konak’ta nüfusu 300’ün altında kalan 20 mahallenin birleştirilmesi karara bağlandı.

Konak Belediye Meclisi ağustos ayı toplantısı Kültürpark Fuar Evlendirme Dairesi Salonunda gerçekleşti. Toplantıda uzun süredir birleştirilmesi konuşulan nüfusu 300’ün altında kalan 20 mahallenin birleştirilmesine yönelik komisyon raporu görüşüldü. Alınan karara göre Akdeniz, Bozkurt, Çınarlı, Fevzipaşa, Güneş, Güzelyurt, Hurşidiye, Kahraman Mescit, Kestelli, Konak, Kurtuluş, Odunkapı, Oğuzlar, Sümer, Nedim Tuğaltay, Vezirağa, Yenigün, Uğur ve Tan Mahalleleri yapılacak çalışma sonrası birleştirilecek. Ayrıca 4 mahallenin de kentsel dönüşüm kapsamında isimleri değişecek. Mahallelerin 2024 yılına kadar mevcut haliyle kalacağını ve muhtarlarının da görev başında olacağını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Nüfusu 300’ün altında olan 20 mahallemiz 2024 yılına kadar mahalle olmaya devam edecekler. 2024 yılında bu mahallelerimiz birleştireceğiz. Mahallelerin birleştirilmesi ve yeni isimlerinin verilmesi konusunda komisyonlarımız, muhtarlarımızla da görüşerek uzun soluklu bir çalışma yapacaklar” dedi.
AB PROJELERİNE BAŞVURULACAK  
Konak Belediyesi’nin ağustos ayı meclis toplantısında Avrupa Birliği hibe programlarından yararlanılarak gerçekleştirilecek çalışmalar da meclise sunulan önergeler arasında yer aldı. Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFİSA-The Association For İnternational Sport For All), Uluslararası Spor ve Kültür Derneği (ISCA-International Sports and Culture Association), Sürdürülebilir Sağlık Derneği (EVALEO-Sustainable Health), Avrupa Yerel Demokrasi Birliği (ALDA-European Association For Local Democracy) ve Avrupa Irkçılığa Karşı Şehirler Koalisyonu’na (ECCAR-European Coalition of Cities Against Racism) üye olunmasının yer aldığı önergeler ile Belediye Başkanları Sözleşmesinin (Covenant of Mayors) imzalanması ve “Global Aktif Şehir” projesine katılım önergeleri meclise sunuldu. Hukuk komisyonuna havale edilen önergelerin kabul edilmesi halinde Konak, kadınlara yönelik istihdam, çevre ve enerji projeleri, markalaşma ve tanıtım gibi alanlarda önemli çalışmalara imza atılacak. Öte yandan Konak, dünyada sadece 7 şehrin sahip olduğu Global Aktif Şehir olma yönünde ilk adımını atmış olacak.
İZMİRLİLERDEN 2 TON ET BAĞIŞI
Başkan Batur, Kurban Bayramı’nda uygulanan Askıda Kurban kampanyası ile yaklaşık 2 ton kurban etinin ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırıldığını da söyledi. Kadına yönelik şiddete de sessiz kalmayan Meclis, İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan 81 maddeyle ilgili bilgilendirme yapılması, Konak halkının bu konuda bilinçlendirilmesi adına çalışmalar gerçekleştirilmesi konusunu gündeme aldı. Kadına yönelik şiddetin engellenmesine yönelik yapılacak çalışmaların görüşülmesi için önerge ilgili komisyonlara havale edildi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.