Yerelin Sesi

İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda 23 Nisan Coşkusu

İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda 23 Nisan Coşkusu
23 Nisan 2019 - 12:01

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 99’uncu yılını kutluyor. Dünya’nın ilk ve tek çocuk bayramı olan ’23 Nisan’ İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar öğrenciler tarafından göndere çekildi. Askeri bando takımı ve öğrencilerin oluşturduğu bayrak takımları protokolü selamladı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, askeri, idari ve mülki erkân, öğrenciler ve çok sayıda İzmirlinin katıldığı etkinlikte, öğrenciler Ayyıldız’a, Recep’e ve Soyer’e çiçek takdim etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin konuşmasının ardından,  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un: “Ülkemin güzel çocukları, biliyor musunuz, şairin de dediği gibi bir şey bu çocukluk. Bir öğretmenin gözleri, ne zaman bir çocuğun gözlerine değse bir çocuk gelip yerleşir, yüreğinin başköşesine; sonrası bir esenlik hali… İşte o an ellerinden tutar onun ve çocukluğuna döner. Çocukluğun, okul bahçelerinden dışarı taşan cıvıltılar, düdük sesleri. Çocukluk ‘yağ satarak bal satarak’, mendil kapmacadır; bilyedir, topaç çevirmektir. Keloğlan’ın masallar ülkesini hayal etmek; Nasreddin Hoca’nın göle yoğurt mayaladığına inanmaktır. Kendi kuyruğunu kovaladıkça şirinleşen bir sokak kedisine dokunup sevmeye çalışmak ve bir parkta tahterevalli sırası beklerken ağaçların gövdesini kucaklamaktır. Mahalledeki futbol turnuvasında, kendini dünyanın en muhteşem forveti sanmaktır. Çocukluk, kâğıttan bir gemiyle yolculuklara çıkmak, başını yastığa koyar koymaz uyumaktır. Bir Barış Manço şarkısında, ‘Kaç yıl oldu saymadım köyden göçeli ’dizelerini özlemle mırıldanmak; Hafize Ana’nın zil sesiyle Hababam’la teneffüse çıkmaktır.  Ne zaman bir çocuğun gözlerine değse bir öğretmenin gözleri. İşte biz o zaman bunları hatırlar ve deriz ki; her biriniz, her sabah nazlı kuşlar gibi uçarak gelin okullara, öğretmenlere. Kalbimizin kanatlarını açarak bekliyoruz sizleri. Kitapların kapağı aralanır sıralarda ve tahtanın üstündeki fotoğraftan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün sınıfa gururla bakan gözleriyle buluşur gözlerimiz… Ey, dupduru güzellikler; sevinçleriniz çok, hayalleriniz sonsuz; Ulusal Egemenlik Bayramı’nız kutlu olsun.” mesajı okundu.

Dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, çocukların seslerinin can verdiği şiirlerle İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda yankılandı. Çocukların ortaya koyduğu oyunlar ve gösteriler protokol ve katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.


POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi