Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Konak Belediyesi’nden Madde Bağımlılığıyla Mücadele

Konak Belediyesi’nden Madde Bağımlılığıyla Mücadele
333 views
26 Haziran 2019 - 11:35

YerelinSesi – Mehmet Kocabıyık

Konak Belediye Meclisi ‘Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu’ 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü kapsamında Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde toplantı düzenledi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un da katıldığı toplantıda Konak’ta uyuşturucu kullanımının önüne geçebilmek adına yapılacakların altı çizildi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: “Yaptığımız ilk meclis toplantımızda Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu kurarak, gençlerimizin bu konudaki bağımlılığıyla ilgili mücadele noktasında elimizden gelen katkıyı sunma kararlılığını gösteren bir belediye olduğumuzu gösterdik. Bu konu gençlerimizin geleceği için çok önemli. Konak uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili büyük sıkıntı yaşıyor. Polisiye tedbirlerle ve eğitim noktasında yapılacak çalışmalarla gençlerimizin bu beladan kurtulmasını hep birlikte başaracağız.” dedi.

‘Geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin yanında olacağız’

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu’nu kurarken ‘siz belediye olarak bu konuda en fazla ne yapabilirsiniz’ eleştirisi aldıklarını belirten Batur: “Elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız. Biz bir genci bile bu beladan kurtarsak bizim için kazançtır anlayışıyla yola çıktık.” diyerek bu konudaki kararlılığı vurguladı.

Madde Bağımlılığı Merkezi

Basmane oteller sokağındaki üç katlı bir bina belediyeye bağışlandı. Konak Belediyesi bu binayı Madde Bağımlılığı Merkezi haline getirecek. Kurulan komisyon, ilçe örgütleri ve muhtarlarla, madde bağımlılığı konusundaki tüm çalışmalar bu binada gerçekleştirilecek.

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu Başkanı Dr. Burcu Bostancıoğlu madde bağımlılığıyla mücadele konusunun tüm dünyada ve Türkiye’de çözülmesi gereken en önemli sorunlardan biri olduğunu vurguladı. Bostancıoğlu: “Toplumun parçası olan insanların gelişiminin sağlıklı olarak sağlanması, üretimin artması; ekonomik ve toplumsal gelişimin sağlanmasına yardımcı olur. Toplumsal kalkınmanın nihai hedefi yaşam kalitesinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, sürdürülebilir bir toplumun ana hedefidir. Bireyler sağlıklı ve mutlu oldukları zaman dilimi içerisinde, sürdürülebilir çalışmalar yaparlar. Bireylerin bu konuda sağlıklı olabilmelerini kendilerinin ve bizim çabalarımızla sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler’in 2018 yılında yayınladığı uyuşturucu raporuna göre dünya üzerinde 31.5 milyon insanın madde bağımlısı olduğunu belirten Bostancıoğlu: “Türkiye’de 2016 yılından bugüne dek madde bağımlılığı giderek artıyor. Kullanım yaşı 15’e düşmüş durumda, gençlerimizin üretkenliğinin en çok olduğu 15-24 yaşları, gelecek hedeflerinin ve gelecek planlarının olması gerektiği hassas bir dönemdir. Dolayısıyla gençlerimizin bu yaşlarda madde bağımlılığıyla boğuşuyor olmaları çok ciddi bir problem halini alıyor. Eğitim yükseldikçe madde bağımlılığına bulaşma riski azalıyor.” diyerek eğitimin madde bağımlılığına bulaşılmaması konusunda en önemli etkenlerden biri olduğunu belirtti.

Eğitimin yükselmesinin ve çalışma durumlarının arttırılmasının madde bağımlılığı konusunda önleyici etkenlerden olduğunun belirtildiği toplantıda ailelere ve bireylerin yaşadığı çevreye, bu sorunun hep birlikte çözüme kavuşturulması noktasında çağrı yapıldı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.