Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Komünist Kadınlar Karşıyaka’dan ses  verdi 

Komünist Kadınlar Karşıyaka’dan ses  verdi 
328 views
08 Mart 2021 - 21:44
 Komünist Kadınlar Karşıyaka’dan ses  verdi

Komünist Kadınlar ve Kadın Dayanışma Komiteleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü nedeniyle Karşıyaka Çarşı’da İş Bankası önünde bir araya geldi. Çarşıdaki eylemde kadın dayanışmasının en güzel örneklerinden biri yaşandı. Yüzlerce kadın bir araya gelirken ”Kadınlar Boyun Eğmeyecek” pankartı açtı. eylemde ”Gericiler Kaybedecek, direnen kadınlar kazanacak ”sloganı atıldı.

‘8 Mart örgütlülüğümüzü yükseltmenin günüdür’

TKP İzmir İl Başkanı Gizem Batı Ayaz yaptığı konuşmada “8 Mart mücadelenin, dayanışmanın günüdür, örgütlülüğümüzü yükseltmemenin günüdür. 8 Mart emekçi kadınlar günümüz kutlu olsun!” dedi.

“Bu ikiyüzlü, gerici, insanın değil paranın hüküm sürdüğü patron düzeninde her türlü baskı ve şiddetin tam ortasında kadınlar duruyor” diyen Ayaz “Bu düzeni değiştirmek için bir araya geliyor, mücadele ediyor, umudu yükseltiyoruz çünkü bu düzeni yıkabilecek güce sahip olduğumuzu biliyoruz. Bizler, çiçekler, karanfiller değiliz, bizler boyun eğmeyen emekçi kadınlarız” diye konuştu.

Ayaz şunları söyledi:

“İzmirli komünistleri, yurtseverleri, emekçi kadınları biliyoruz, nerden mi biliyoruz? Pandeminin başında maske bulunamazken bir araya gelip maske diken ve ücretsiz dağıtan Çiğli, Evka-2 Semt Evi’nden biliyoruz. Pandemi döneminde ev işleri, çocuk bakımı ve eğitimi tamamen kadınların üzerine kaldı. Onları, kadın dayanışma komiteleri ile bir araya gelip mahallelerinde kreş açılması için dilekçe veren Bayraklı Semt Evi’nden biliyoruz.

İzmir’imiz durmak bilmeyen yağmaya, sömürüye ve ranta açılmış durumda ve ciddi bir tehdit altında. AVM’lerle gökdelenlerle, imara açılan yeşil alanlarıyla yaşam alanlarımız boğuluyor, elimizden alınıyor, afet kader denilerek üzeri örtülen plansız kentleşmenin sonuçlarını depremlerle, sellerle yaşıyoruz. Komünistleri, İzmir’de yakın zaman önce yaşanan deprem ve sel sonrası dayanışmayı örgütlemelerinden biliyoruz.

Emekçiler için bu düzende azıcık nefes almak mümkün değil. Gelecek sömürünün olmadığı, eşitlikçi özgürlükçü bilim ve aydınlanmadan yana bir düzende yani Sosyalizm’de!”

Türkiye Komünist Partisi’nin bu düzenden kurtulmak, yaşanılası bir ülkeyi birlikte kurmak için omuz vermeye, TKP gönüllüsü olmaya çağırdığını vurgulayan Ayaz “Bizler, kadın dayanışma komiteleriyle mahallelerimizde, iş yerimizde bir araya geliyoruz, bizler gençliği silmeye çalışan, onları geleceksizliğe, umutsuzluğa mahkûm bırakan düzene karşı üniversitelerde bir araya geliyoruz, bizler gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesini yükseltmek, sermayenin üniversitelerdeki talanına karşı bir arada durmak için tüm üniversite bileşenleri olarak bir araya geliyoruz” dedi. Mücadeleyi büyüteceklerini dile getiren Ayaz sözlerini “Çünkü bu ülkenin çocuklarına, gençlerine, yaşlılarına ve doğmamış yarınlarına sözümüz var, mutlaka Sosyalizmi, Sosyalist Cumhuriyeti kuracağız!” diyerek noktaladı.

‘Gericilik varsa kadınlar yok’

Komünist Kadınlar adına konuşan Serap Emir ise “AKP ile geçen 18 yılda çok iyi öğrendiğimiz bir şey var: Gericilik varsa kadınlar yok!” dedi.

Emir “Bu düzenin ellerindeki kiri, ne sandıktan çıkacak süprizler ne de yargı reformları temizleyebilir. Bizler AKP’lerden AKP beğenmek istemiyoruz, gericiliklerden gericilik seçmeye mecbur değiliz. Daha azına, kötünün iyisine mahkum değiliz. Bizler şiddetin ve sömürünün olmadığı, kamusal hizmetleri devletin üstlendiği, eşitlik ve aydınlanmanın hakim olduğu bir düzen kuracağız. Ve kadınlar bu düzenin en ön saflarında yer alacaklar. 8 Mart’ı Sosyalist Cumhuriyetimizin geniş meydanlarında, yüzbinlerce kişi bir bayram çoşkusuyla kutlayacağız! O gün gelene kadar da asla mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Yaşasın 8 Mart!” diye konuştu.

Kadın Dayanışma Komiteleri’nden Duygu Benzer de pandemi döneminde kadınların omuzlarındaki yükün onlarca kat arttığını dile getirerek “Devletin açmadığı kreşler yüzünden çocuk bakımı üstümüze kaldı. Devletin açmadığı bakımevleri yüzünden yaşlı bakımı yine bizim üstümüze kaldı. Patronların cebinden para çıkmasın diye işyerlerinde alınmayan önlemler yüzünden ailemizden bir çok kişi salgına yakalandı, test yapılıp eve yollanan hastalara eşimize, çocuğumuza, kardeşimize aylar boyunca yine biz baktık. Yetmedi bu süreçte yoksulluk arttıkça, hayat pahalılığı yükseldikçe evdekilerin karnını doyurmak da devlete değil yine bize kaldı. Marketlerde ve mutfaklarda iki kat zaman geçirir olduk. Eve gelen icra kağıdıyla, el yakan doğalgaz faturasıyla ilk biz yüzleştik” diye konuştu.

Bu süreçte gericilik ve kadın düşmanlığının da arttığını belirten Benzer “Biz artık bu düzenden bize fayda gelmeyeceğini biliyoruz. Bizi eşitsizliğe, şiddete, katmerli sömürüye mahkum eden, ayrımcılığa mahkum eden bu düzene karşı Kadın Dayanışma Komiteleri’nde yan yana geliyoruz” dedi

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.