Klinik Psikolog Büşra Nur Turan yazdı: İlişkilerde İletişimi Daha Sağlıklı Bir Hâle Nasıl Getirebiliriz? - Yerelin SesiYerelin Sesi

27 Ekim 2021 - 22:18

Klinik Psikolog Büşra Nur Turan yazdı: İlişkilerde İletişimi Daha Sağlıklı Bir Hâle Nasıl Getirebiliriz?

reklam reklam
Klinik Psikolog Büşra Nur Turan yazdı: İlişkilerde İletişimi Daha Sağlıklı Bir Hâle Nasıl Getirebiliriz?
Son Güncelleme :

28 Eylül 2021 - 22:38

21 views
reklam

İlişkilerde İletişimi Daha Sağlıklı Bir Hâle Nasıl Getirebiliriz?

Günlük hayatta insanlarla kurduğunuz ilişkilerde kendinizi ve karşı tarafı nasıl deneyimliyorsunuz? İlişkilerinizde nelerden şikâyet ederken buluyorsunuz kendinizi? Veyahut sürekli olarak neleri tekrar ediyorsunuz? Bunları hiç düşündünüz mü? Her ilişkide tartışmalar ve çatışmalar elbet olacaktır bu oldukça normal ve sağlıklı bir durumdur. Önemli olan nokta tartışmaların nasıl sürdürüldüğü ve bitirildiği kısmıdır. Bu konuda gelin birlikte birkaç maddeyi inceleyelim.

1-Kendini İfade Etmek

İlişkilerde en sık karşılaşılan problemlerden biri; bireylerin içlerinde deneyimledikleri istek ve düşüncelerini partnerine ifade etmeden anlaşılmasını beklemeleridir. Böyle bir durumda ifade edilmeyen istek ve düşüncenin anlaşılması karşı taraf açısından zor bir durum haline gelebiliyorken; ifade etmeyen kişi açısından da beni hiç anlamıyor şeklinde bir yanılsamaya dönüşebilmektedir. Bunu şöyle bir örnek üzerinden daha da netleştirelim; Bir restorana gittiğiniz zaman seçtiğiniz yemeği nasıl ki siz dile getirmeden garson bilemez ise çoğu zaman ilişkilerde de aynı benzerlik söz konusu olabilmektedir. Bu sebepten ötürü sağlıklı bir iletişim için bireylerin kendilerini ifade etmeleri oldukça önem arz etmektedir.

2- Sen Dili Yerine Ben Dili Kullanmak

Özellikle tartışma esnasında sıklıkla yapılan bir hata; partnere karşı suçlayıcı, eleştirici bir dil kullanılmasıdır. Suçlandığını hisseden birey otomatikman bir savunma haline geçeceği için burada problem çözmekten ziyade, gösterilen tutum; tartışmanın daha da alevlenmesine sebebiyet verebilmektedir. Bunu yapmak yerine partnerinizin yaptığı davranışının sizde uyandırdığı duygulara odaklanmak ve bunu dile getirmek çok daha işlevsel olacaktır. Örneğin; ‘’Senin yüzünden böyle oldu.’’ tarzında bir suçlama yerine ‘’ Bu davranışından dolayı çok öfkelendim, kendimi değersiz hissettim.’’ şeklinde bir ifadeyle okları duygularınıza çekebilir ve üzerine derinleşebilirsiniz.

3- Sağlıklı Sınırlar Koymak

Sınırlar, insanların güvenlik alanlarıdır. Bazı ilişkiler sınırların ihlali nedeniyle oldukça karmaşık bir hal alabiliyorken sınır konulan durumlarda ise ilişkinizde şu mesajı veriyor olursunuz:

‘’ Burada dur! Burası benim kişisel alanım, buraya girme iznini vermiyorum.’’ Bunu bir örnek üzerinden devam ettirecek olursak; Normal yaşamınızda kullanıyor olduğunuz kıyafetleri gün geliyor partneriniz giymenizi istemiyor ve siz tam tersi bir şekilde giymek istiyorsunuz. Tam da bu noktada hayır diyebilme beceriniz kişiyle kurduğunuz ilişkide bu alanınıza karışamayacağının mesajını verir ve çizdiğiniz bir sınırı oluşturur. Kişiler ilişki içindeyken de hala bir birey olmaya devam etmektedirler. Kendinize ait istek ve arzularınızı karşı tarafın isteklerinden ayrıştırabildiğiniz noktada daha da sağlıklı ilişkiler kurabilmek mümkün bir hale gelecektir.

4. Jest, Mimik, Ses Tonu ve Beden Dili ile Aşağılamadan Kaçınmak

Bir tartışma esnasında karşınızdaki bireyde onaylanmadığınız veyahut sizi öfkelendirecek bir durum karşısında takındığınız tavırlara hiç dikkat ettiniz mi? Bazen bireylerin ağzından olumlu cümleler çıkıyor gibi görünse de aslında vurgulamış olduğu ses tonu ve mimikleriyle tam tersi bir mesaj verilebilmektedir. Bu noktada söylenilen sözden çok beden dili anlam kazanmakta bu da iletişimi haliyle olumsuz etkilemektedir. ‘’Aynen çok haklısın’’ diyen iki ayrı bireyi ele alalım. Biri bunu sizi onaylar ve hak verir nitelikte söylerken bir öbürü küçümser bir eda ve ses tonuyla söylüyor. Fark ettiyseniz aynı cümle fakat hissettirdiği duygu ve verdiği mesajlar birbirinden ne kadar da farklı. Bu sebepten ötürü iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da; kurulan cümle ile beden diliyle verilen mesajın uyumlu olup olmadığıdır.

 

Klinik Psikolog Büşra Nur Turan

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam