Yerelin Sesi

Kısırlaştırma Bahanesiyle Köpek Katliamı

Kısırlaştırma Bahanesiyle Köpek Katliamı
28 Mayıs 2019 - 8:03

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, mobil faaliyet gösteren bir kısırlaştırma veterinerlik şirketinin, çeşitli illere giderek çok sayıda sokak hayvanının ölümüne neden olduğunu ortaya çıkardı.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre, çeşitli illere giderek kısırlaştırma bahanesiyle birçok köpeğin ölmesine neden olan bir veterinerlik şirketinin mobil olarak bu operasyonları gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Avukat Burcu Bilgiç  D.V adındaki bu şirketi sayısız defa şikayet etmelerine rağmen, “Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlı gidin oraya şikayet edin” diye karşılık aldıklarını belirtti.Bilgiç, şirketin yıllardır mobil faaliyet gösterdiğini söylerken, Muğla’ya girişinin valilik tarafından yasaklandığını ancak hala bazı il ve ilçelerde faaliyet göstermeye devam ettiğini vurguladı.

‘Fabrikadan seri üretim yapar gibi kısırlaştırma yapıyorlar’

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Genel Sekreteri Haluk Aşkaroğlu ise duruma yönelik ciddi bir önlem alınması gerektiğini vurgularken, “Yasada aslında operasyon sonrası hayvanın ne kadar süre dinlendirileceği ve postoperatif bakımdan nasıl olacağı açık olmasına rağmen, sanki böyle fabrikadan seri üretim gibi kısırlaştırma operasyonları yapıyor” diye konuştu. Aşkaroğlu, bir bakanlığın geçmişte iptal edilmesi, diğer bakanlığın karşı çıkmasına rağmen şirketin ruhsat alarak yasaya aykırı şekilde hizmet verdiğine dikkat çekti. Ankara Barosu’ndan Avukat Burcu Bilgiç ise, Bakanlık tarafından ruhsatı iptal edilirse eğer bu süre zarfında, yasa çıkana kadar belki bu şekilde ölümlerin de önüne geçilebileceğini belirterek, ivedilikle böyle bir talepleri olduğunu dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi