Yerelin Sesi

Keşke O Gün Orada Olsaydım…

Keşke O Gün Orada Olsaydım…
22 Nisan 2020 - 17:59

Yazar: İhsan SERİN

Keşke o gün orada olsaydım…

 

100 Yıl Önce;

Birçoğumuz “keşke o dönemde yaşasaydım”, “keşke o anda ben de orada olsaydım” dediğimiz geçmişte kalan zamanlar ve olaylar vardır. 23 Nisan 1920 cumhuriyetin ilanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğu gün.

O öyle bir gün ki; Kurtuluş destanını yazan birçok kahraman orada…

Mustafa Kemal orada, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak orada, tanımayı çok istediğim Milli Eğitim Bakanlığı yapmış İzmir Milletvekili Mahmut Esat Bozkurt orada.

Ve daha nice büyük kahraman. İşte en çok keşke ben de o gün orada olsaydım dediğim gün ve yer. 23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara. Keşke o gün orada olsaydım.

23 Nisan; Anadolu’ya gelip, Anadolu’dan dünyaya hükmeden bir imparatorluk kuran ve sonsuza dek yaşayacağı Anadolu’yu kendine vatan yapan büyük bir milletin, yok edilmeye çalışılmasına karşı cesaretle ayağa kalkan ilk hedefin Akdeniz olduğunu haykıran büyük bir önderin kurduğu Cumhuriyet’in adıdır. 23 Nisan ulusal egemenliğin başladığı gündür. Keşke o gün orada olsaydım.

Ulusal egemenlik, hiçbir şekilde hiçbir esareti kabul etmemektir. Ulusal egemenlik, ümmet değil ulus bilinci ile vatanında hür ve bağımsız yaşamaktır.

Ulusal egemenlik geleceğe umutla bakmak, ulusun hürriyetini ilelebet muhafaza etmektir. Ulusal egemenlik, gücün ve hakimiyetin sadece ve sadece millette olduğunu haykırmaktır.

23 Nisan 1920 Ulus olma şuuru ile vatanın bölünmez bir bütün olduğunun ilan edildiği gündür. Keşke o gün orada olsaydım.

100 Yıl Sonra;

Temeli yüz yıl önce atılan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ulusal egemenliğin şuurunu hiç kaybetmedi. Çünkü harcı karan, içini devrimlerle dolduran, milli hissiyatın vazgeçilmez bir olgu olduğunu anlatan yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izini hiç bırakmadı.

Açtığı yoldan, gösterdiği hedeften vazgeçmedi. Muasır medeniyet yolundan dönmedi. Çağa uyum sağlamaktan vazgeçmedi.

Tam yüz yıl önce öyle bir temel atıldı ki, yüce Türk Milleti sarsılmaz bir irade ile bu temelin üzerinde büyüdü, güçlendi. Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını kutlamaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum.

Geçen yüz yılda Türkleri Anadolu’dan atma emellerinden asla vazgeçmeyecek olan emperyalistlerin birçok oyunu ve hilesi ile yüz yüze geldik. Sağa böldüler, sola böldüler başaramadılar. ‘Alevi’ dediler ‘Sünni’ dediler başaramadılar, ‘Türk’ dediler ‘Kürt’ dediler başaramadılar; başaramayacaklar.

Ulu Önder öyle bir temel attı ki değil 3-5 emperyal, tüm dünya bir araya gelse bu temeli sarsamazlar. Geçen bu 100 yılda bizi manda ve boyunduruğa almaya kalkan sözüm ona ‘global ekonomi lordları’ her seferinde tunç yürekli Türklerin karşısında hüsrana uğradılar; bundan sonra da uğrayacaklar. Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını kutlamaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum.

Geçen yüz yıldan bu yana her gün güçlenen gelişen bir devlet olmaya devam ediyoruz. Birçok belayı def ettik, gelecek olan birçok belayı da def edecek güçteyiz.

Türk askeri, Türk polisi, Türk doktoru, Türk mühendisi, Türk öğretmeni vel hasıl yüce Türk milleti damarlarında akan asil kanın hakkını her zaman vermiştir, vermeye de devam edecektir.

23 Nisan 1920 de temeli atılan bu büyük devletin kurucusu ve çok değerli vatansever yol arkadaşlarına minnetimiz ifade edilemez. Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını kutlamaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum.

Yüz yıldan bu yana ülkemizi bu güne taşıyan tüm devlet adamlarımıza ve bürokratlarımıza, vatanı için can veren şehitlerimize, gözünü kırpmadan savaşan gazilerimize, iyi bir nesil yetiştirmek için varıyla yoğuyla mücadele eden öğretmenlerimize, sağlıkçılarımıza, mühendislerimize, sanayicilerimize, sanatçılara, gazetecilere, yazarlara, vatanı ve milleti için fedakarlık yapan yüce Türk milletine, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını kutlamaktan, bu yüce milletin bir ferdi olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum.

Keşke o gün orada olsaydım.

İhsan SERİN

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi