Yerelin Sesi

Kemerin Altından, Kemeraltı’na

Kemerin Altından, Kemeraltı’na
806 views
25 Haziran 2020 - 5:37

Kemerin Altından, Kemeraltı’na

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Dünyanın en büyük tarihi açık hava çarşılarından olan Kemeraltı Çarşısı’nın isminin Agora Antik Kenti içinde bulunan kemerlerden geldiği belirtildi. Agora Kazısı Başkanı Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibinin yıkılan binaların altında ortaya çıkardığı A-B kemerlerinin çarşıya adını veren kemerler olduğunu söylemesinin ardından Kent Araştırmacısı Orhan Beşikçi de, “Eskiden yer tariflerinde altı, üstü, yanı gibi belirlemeler kullanıldığı için ‘kemerin altı’ yönlendirmesi, çarşıyı belirtmekteydi. Zaman içerisinde çarşının adı Kemeraltı oldu” diye konuştu.

Tarihi çarşıya adını verdiği belirtilen kemer, Agora Kazı Heyeti Başkanı Başkanı Akın Ersoy ve ekibinin 2010 yılında yaptığı kazılarda ortaya çıkmıştı. Bölgeyle ilgili sözlü kültürde yer alan Kemeraltı isminin, Agora Antik Kenti’nde bulunan Roma Hamamı içerisindeki kemerlerden geldiği ve aksini ifade eden herhangi bir belge veya kanıt bulunmadığı açıklanmıştı.

500 YILDIR İSMİ ‘KEMERALTI’
Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na adını veren kemerlerin, İzmir’in iki önemli sokağı olan Havra ve Dikilitaş sokaklarının kesiştiği noktada yer aldığını belirten Kazı Başkanı Ersoy, “Dikilitaş sokağı İzmir’in Türk mahallesini, liman mahallesine bağlayan en önemli sokak akslarından biriydi. Roma Hamamı da bu iki sokağın bitiştiği noktada bulunuyordu” dedi. Halen 2 büyük kemeri ayakta olan hamam yapısından yola çıkarak bölgenin Kemeraltı olarak adlandırıldığını düşündüklerini söyleyen Ersoy, ayrıca Kemeraltı isminin 16’ncı yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

BİNALARIN ALTINDA VEYA ARKASINDA
Yazarımız Orhan Beşikçi ise Mezarlıkbaşı’nda Saray Sineması yıkılınca ortaya büyük bir kemer çıktığını belirterek, “Batıya bakan yüzüne duvar örüldüğü için kemerin sadece izini görebildik. Doğu yönünde belirgin olan kemer çarpık yapılaşma nedeniyle sonradan yapılan binaların altında veya arkasında kaldı” ifadelerini kullandı.

TARİF, İSİM OLDU
Agora Kazısı Başkanı Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibinin yıkılan binaların altında ortaya çıkardığı A-B kemerlerinin çarşıya adını veren kemer olduğunu açıklamasının kent kültürü açısından önemli bir saptam olduğuna dikkat çeken Beşikçi sözlerini şöyle sürdürdü: “Ersoy’a göre bölgedeki buluşmalar için gösterilen kemer, zaman içerinde randevu noktası haline geldi. Eski tarihlerde altı, üstü, yanı gibi belirlemeler adres tarifinde kullanıldığı için “kemerin altı” yönlendirmesi, arayanları çarşıyla buluşturdu. Zaman içerisinde çarşının adı “Kemeraltı” oldu. Doğu yönünden gelen ve şehri bilmeyen yabancı ve kervanların ‘çarşı nerede?’ sorusuna, muhtemelen ‘Yoluna devam et, çarşı kemerin altında’ demişlerdir.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.