Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Kemeraltı’na UNESCO Müjdesi

Kemeraltı’na UNESCO Müjdesi
588 views
16 Nisan 2020 - 20:22

Kemeraltı’na UNESCO Müjdesi

 

Dünyanın en eski tarihi açık hava alışveriş çarşısı olarak bilinen Kemeraltı’nın 20 yıllık rüyası gerçek oluyor. İlk olarak 2000’de gündeme gelen Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesi projesinde önemli bir adım atılarak Kemeraltı, UNESCO Geçici Listesi’ne alındı. Tarihi Çarşı’nın Dünya Mirası ilan edilmesiyle de bölgeye adeta turist yağacak.

Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesinde ilk adım olan Geçici Liste’ye girme süreci başarıyla tamamlandı. İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İMEAK Deniz Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı, TARKEM ve Kentimiz İzmir Derneği’nin yer aldığı süreçte TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’na elden ulaştırdığı dosya başvurusu UNESCO tarafından da kabul edildi.

“ASIL SÜREÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR”
TARKEM Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce, tarihi alan için asıl sürecin şimdi başladığını söyledi. Yüce, “Şehrin tüm paydaşlarının şimdi daha da sıkı sıkıya bağlanması gerekiyor. Sıkıntılı süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde bu haber bizi çok sevindirdi. Önümüzde daimi listeye girmek için yaklaşık 3 yıllık bir süreç var. Bu süreç hem bu alana, hem de İzmir’e çok şey katacaktır” dedi.

“ÜÇ KRİTEREDE DE UYUYOR”
Yaklaşık 8 ay süren bir çalışma sonrasında hazırlanan dosyanın danışmanlığını, UNESCO Dünya Mirası Bergama Alan Başkanı olan Yaşagül Ekinci yaptı. Bu süreçte bölgeyle ilgili onlarca kitap, makale ve tez tarandı, 19 toplantı gerçekleştirildi ve 48 tane benzer başvuru dosyası incelendi. M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren Hellenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin incelendiği çalışmalar sonucunda dosya “İzmir, Tarihi Liman Kent” temasıyla hazırlandı. Alan, UNESCO’nun listeye girmek için belirlediği 3 kritere de uyuyor. Tarihi Liman Kent’in Dünya Mirası olma yolundaki sürecinde alan yönetimi ve yönetim planlaması hayata geçirildikten sonra adaylık dosyası hazırlanarak değerlendirmeye sunulacak.

TURİST ARTACAK, FONLARIN ÖNÜ AÇILACAK
Dünya Miras Listesi, UNESCO’ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenmiş ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilmiş, tüm dünya için önemli bir değer taşıdığı kabul edilen doğal ve kültürel varlıkların listesidir. Yapılan araştırmalar, ülkemizde listeye giren varlıklarımızın ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar yaşandığını göstermekte. Bölgeye bir marka değer de kazandıran bu çalışma, aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı birçok fonun da önünü açıyor. Bu çalışma ile İzmirlilerin bölgeyi daha çok sahiplenmesi ve koruması bekleniyor.

TARKEM Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Yüce

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.