Yerelin Sesi

Kemeraltı’na Özel Tasarım Sözü

Kemeraltı’na Özel Tasarım Sözü
07 Mayıs 2020 - 16:39

Kemeraltı’na Özel Tasarım Sözü

 

Ünlü moda tasarımcısı Barbaros Şansal, Kemeraltı’nın bugün bir çok özelliğini yitirdiğini söyledi. Kemeraltı’nın çok uluslu şirketlerin rant alanı ya da bir ticaret merkezi olarak görülmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Şansal, “Yaşayan bir Kemeraltı görmek istiyorsanız o üst örtüden bir an evvel kurtulmak gerekiyor. Oranın üst örtüsünü tasarlar, bedelsiz olarak da seve seve yaparım” lazım.

Kemeraltı Hayat Platformu’nun hazırlayıp sunduğu Kemeraltı Sohbetleri’nin konuğu, moda tasarımcısı Barbaros Şansal oldu.Çocukluğunun Güzelyalı’da geçtiğini söyleyen Şansal, “İlk takım elbisem ise Kemeraltı Çarşısı’ndan alındı. O günü hiç unutamam. Bugün içinse, İzmir’e özgü lezzetler yerine çarşının ortasında yağ kokan döner kesilince Kemeraltı da insanalar cazip gelmiyor” dedi.

“GELİR, BEDELSİZ YAPARIM”
Yaşayan bir Kemeraltı için öncelikle üst örtüsünden biran önce kurtulmak gerektiğini anlatan Modacı Şansal, “Öyle büyük, mega, mastır projelere gerek yok. Doğru renklerle, doğru dizilimle öyle güzel yapılır ki. Mesela bir ses sistemi ile çarşıya neden müzik verilmez. Eğer istenirse, çarşıdaki üst örtünün tasarımı ve yapımı için seve seve İzmir’e gelir, bila bedel yaparız. Çünkü İzmir ve İzmir’in o güzel insanları bunu hak ediyor” diye konuştu.

“O HAVA TENEFFÜS EDİLMELİ”
Kemeraltı’nın hala ayakta kalan tarihi yapılarıyla, cami, sinagog ve kiliseleriyle Osmanlı döneminin medeni kentlerinden biri olarak o havanın teneffüs edilmesini sağladığını aktaran Şansal, “Kemeraltı’nda nice hikâyeler saklı. Belki cinayetler, belki aşklar, belki büyük siyasi olaylar… Antep’te yapılan bakır kapaklı kahve fincan da Kemeraltı’nda satalım ama yaz sıcağında bir tane keten şapka bulamıyorsak o zaman o tarihi çarşıda benim ne işim var” ifadelerini kullandı.

ÇARŞI, ÜST KATLARDA DA YAŞASIN
Tüm olumsuzluklara karşı Kemeraltı’nın yaşayacağını aktadan Barbaros Şansal, “Örneğin oradaki 2 katlı dükkânlar neden sanatçılara, kadınlara, STK‘lara açılmıyor. Bakınız ikametin olmadığı, geceleri aydınlatılamayan yerlerde hayat olmaz. Eskiden Kemeraltında zanaatkârlar, esnaflar, tüccarlar, sanatçılar o dükkânların üst katlarında yaşarken alt katlarında ise satışlarını, sergilerini yaptılar. O yerleri öğrencilere, sanatçılara ya da kooperaiflere açın; hayalet gibi izbe bir yer olmasın” dedi.

“İHANET EDEN YİNE İZMİRLİLER OLDU”
İzmir’i İzmir yapan o kadar çok şeyin yok olmaya yüz tuttuğunu kaydeden Barbaros şunları söyledi: “Son yıllarda gidip geldikçe İzmir’e asıl ihanet edenlerin yine İzmirliler olduğunu gördüm. Geçen sene Alaçatı’ya geldim ama bir daha adımımı atmama kararı verdim. Çağla Kubat’ın yıllar önce bana anlattığı Alaçatı kalmamış.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi