Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

“Kemeraltı’na Karşılık Çeşme’yi İstiyorlar”

“Kemeraltı’na Karşılık Çeşme’yi İstiyorlar”
938 views
09 Temmuz 2020 - 13:21

“Kemeraltı’na Karşılık Çeşme’yi İstiyorlar”

 

Kemeraltı Hayat Platformu sözcüsü Cem Ceylan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Çeşme’nin Turizm Gelişim Bölgesi ilan edilmesine gelen tepkilerin, Kemeraltı’na yapılacak projelerin öne çıkarılarak dindirilmek istendiğini söyledi. Ceylan, “Çeşme projesi için Kemeraltı bir havuç olarak kullanılıyor” dedi.

Çeşme’nin Turizm Gelişim Bölgesi ilan edilmesinin ardından incelemelerde bulunmak üzere önce Çeşme’ye ardından da Kemeraltı’nı gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Akif Ersoy, Çeşme projesinin tamamlanmasıyla elde edilecek gelirin önemli bir kısmının Kemeraltı ve İzmir’in gelişimine aktarılacağını açıklamıştı. Kemeraltı Platformu Sözcüsü Cem Ceylan ise, “Turizm Bakanı Kemeraltı’na kadar teşrif edip Çeşme ve Kemeraltı’nın kuyruklarını birbirine bağlayıverdi. Aslında verilmek istenen mesaj ‘Çeşme’yi ver, Kemeraltı’na hizmeti al’ olarak anlaşılmalı” diye konuştu.

“İHTİYACIMIZ OLAN KORUMAKTIR”
Dünyanın en fazla turist alan ve turizm sektörünün kentlerine yüksek katma değer sağladığı şehirlere bakıldığında bu kentlerin kültürel değerleri ve mimari eserleri ve doğal güzellikleri koruyan kentler olduğunu hatırlatan Ceylan, “Bu niteliklerini koruyan kentler yılda 10 ile 25 milyon arasında ziyaretçi alıyorlar. İzmir’de ise bu rakam ortalama 800 bin. Anadolu gibi İzmir de çok zengin kaynaklara sahip. Kemeraltı için de, Çeşme için de ihtiyacımız olan şey yerel değerleri, kültürü, mimariyi, esnafı, zanaatkârı, ustayı korumaktır. Korumadığınız, hizmet vermediğiniz, çöküntüye dönüşen alanlara kentinizde yaşayan insan bile gelmez, bırakın dünyanın bir ucundan turisti de getirmeyi” ifadelerini kullandı.

ÜSTTEN BAKAN KÜSTAH ANLAYIŞ
Kemeraltı’nın İzmir’in toplumsal hafızası ve kentin belleği olduğunu aktaran Cem Ceylan şunları söyledi: “İlhan Tekeli hocanın ‘İzmir Tarih Projesi’ ile başlayan ve nereye evrildiği belli olmayan, tehlikeli salınımını devam ediyor. TARKEM olarak bilinen Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım şirketinin çelişkili açıklamaları, yöneticilerin esnafa ve yerel değerlere üstten bakan küstah tavırları, adeta Kemeraltı bölgesinin abisi, sahibi edaları, hayata geçirilen bir çok faaliyet ve etkinlikleri kendileri yapıyormuş gibi lanse etmeleri bu şirkete karşı tepkilerin artmasına neden oldu.

ESNAF KOOPERATİFİ ÖNERİSİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in belediye stratejik planına koydurduğu “Soylulaşmaya yol açacak” projelerin onaylanmayacağı yönündeki iradesini hatırlatıyor ve bu iradenin Kemeraltı bölgesine yansımasını bekliyoruz. Kamusal alan olan tarihi bölgenin kaderi, şirket motivasyonu ile davranan yapılara bırakılmamalıdır. Kemeraltı esnafı, yaşayanı, çalışanı ve kullanıcıları ile bütünlüklü modelleri incelenerek kamusal fayda sağlayacak çözümler bulmak zorundayız. Esnaf kooperatifi bu anlamda düşünülmesi gereken bir model olabilir. Bu model iktisadi olarak esnafı şirketlerin kucağına düşmekten koruyacak, gelişmesini sağlayacak, rekabetçi yeteneklerini arttıracak yöntemdir.

“SOYER İRADESİNİ KOYMALI”
Kanuni’nin dediği gibi ‘Ya devlet başa, ya kuzgun leşe’. TARKEM konusunda şirketin büyük ortağı olan İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer iradesini ortaya koymalı, ya mutlak kontrolü sağlamalı ya da şirketteki hisselerini bırakarak, borsaya girmeye hazırlanan, altında 7-8 tane ayrı hibrit şirketler olan bu yapıya akıtılan kamunun kaynaklarını kesmelidir.”

 

Kemeraltı Hayat Platformu sözcüsü Cem Ceylan

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.