Yerelin Sesi

“Kemeraltı Kimsenin Umurunda Değil”

“Kemeraltı Kimsenin Umurunda Değil”
23 Mart 2020 - 9:37

“Kemeraltı Kimsenin Umurunda Değil”

Kemeraltı Hayat Platformu Komisyon Sözcüsü Berna Can, dünyanın en büyük açık hava çarşılarından biri olan Kemeraltı Çarşısı’nın Koronavirüs’ün etkileri ile savaştığını söyleyerek, “Ne yazık ki, Kemeraltı Çarşısı kaderine terkedilmiş durumda, esnaf ve sorunları kimsenin umurunda değil. Artık esnaf, hangi çalışanını işten çıkarması gerektiğini kara kara düşünüyor” dedi.

Aylardır her platformda Kemeraltı Hayat Platformu olarak dile getirdikleri ekonomik sıkıntılar ve esnafın sorunlarına bir yenisinin daha eklendiğini belirten Berna Can, günde ortalama 6 bin kişinin ziyaret ettiği Kemeraltı’nın adeta ıssız bir adaya dönüştüğünü vurguladı.

“EVDE KALMAK MI, AÇ KALMAK MI”
Kemeraltı esnafının Koronavirüs’ün toplum üzerindeki psikolojik etkilerinin yanı sıra ekonomik etkileriyle de savaştığına dikkat çeken Can, “Evde Kal kampanyaları sürerken küçük esnaf ve çalışanları; evde kalmakla aç kalmak arasında tercih yapmaya zorlanıyor. Kemeraltı Esnafı kira, sigorta, vergi ve personel giderleri gibi ödemelerle baş başa bırakılmakta. Satış yapamayan esnafın bu giderlerini nasıl ödeyeceği sorusu kimsenin aklına gelmiyor” diye konuştu.

“ODALAR ÇAĞRI YAPSIN”
Tarihi çarşının bu zor sürece ekonomik anlamda dayanabilmesi ve işletmelerin kepenk indirmemesi için önerilerini de sıralayan Berna Can, “Kemeraltı esnafı başta olmak üzere; şehrin ileri gelenleri, odalar, dernekler ve STK lar birlik olup başta hükümete sonrasında mülk sahiplerine çağrıda bulunmalıdır” ifadelerini kullandı.

ESNAF, KİMİ İŞTEN ÇIKARACAĞINI DÜŞÜNÜYOR”
Ayrıca Kemeraltı çarşısında bulunan dükkânların mülkiyetlerinin yarıya yakınının vakıflara ait olduğunun altını çizen Can şöyle konuştu: “Vakıfların kiralarda herhangi bir erteleme ya da indirim yapmayacağını, bunun tamamen hükümetin inisiyatifinde olduğunu öğrendik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Grand Plaza’nın Balıkçılar Meydanında bulunan dükkânlardan kira alıp almayacağı da muallak. Dükkan sahibi olan esnaf ise kara kara içinde bulunduğumuz Mart ayı için almış olduğu malların geri ödemesi ve çalışanları arasında kimleri işten çıkarması gerektiğini düşünüyor. Eğer Kemeraltı Çarşısı biterse İzmir’de yaşayan alt ve orta gelir düzeyine sahip vatandaşlar ile İzmir ekonomi piyasası, yerel yönetimlere, hükümete, emeğe ve sermaye gücüne inancı biter.”

Kemeraltı Hayat Platformu komisyon sözcüsü Berna Can

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi