Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Kemalpaşa Kirazı Çin Yolcusu

Kemalpaşa Kirazı Çin Yolcusu
304 views
03 Ocak 2019 - 9:33

Kemalpaşa kirazı Çin yolcusu


CHP’li Özken: “Kemalpaşalı kiraz üreticisi artık kazanacak”

CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ahmet Özken, Kemalpaşa kirazını Çin ve Hong Kong pazarına açacak.

Kiraz üreticisi olan CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ahmet Özken, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen Gıda Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonu kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitti. Kemalpaşa kirazını tanıtan özel bir dosya hazırlayan Dr.Özken, burada Çinli ithalatçılarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Guangdong Gıda İhracatçıları Birliği’ndeki bilgilendirme toplantısında Kemalpaşa kirazını tanıttı. Çinli ithalatçılarla bir araya gelen Dr. Özken, görüşmelerin tamamının olumlu geçtiğini belirterek 2019 sezonunda Kemalpaşa kirazının Çin pazarına açılacağını söyledi.

KLASİK BAŞKANLIK YETERLİ DEĞİL
Günümüzde belediye başkanlarının, belediye binasında oturup kent yönetme gayretlerinin artık yeterli olamayacağını söyleyen Dr. Özken, “Eğer turistik bir merkezin belediye başkanıysanız, ülke ülke kapı kapı dolaşıp şehrinize turist getirmelisiniz. Eğer Kemalpaşa’nın belediye başkanlığına adaysanız da o zaman 7 bin kiraz üreticisinin sorununu dert edip onlara yeni pazarlar sunmalısınız” dedi.

KİRAZ ÜRETİCİSİ ÖZGÜR OLACAK
Bu yüzden Kemalpaşa için Rusya’dan çok daha büyük olan Çin ve Hong Kong pazarı için harekete geçtiklerini söyleyen Dr. Özken, “Türkiye’deki toplam kirazın yüzde 10’unu üreten Kemalpaşa, yıllardır aynı sorunlarla boğuşuyor. Üretici, kazandığını aracılara kaptırıyor. Kirazını maliyetine satıp günü kurtarmaktan öteye gidemiyor çünkü buna mahkum ediliyor. Biz bu mahkumiyeti bozacağız. Kiraz üreticisi özgür olacak, hiçbir aracıya parasını kaptırmayacak. Tarlada ürettiğini, kuracağımız soğuk hava deposuna getirecek. Oradan da yurtdışı pazarına satacak. Parası da alın teri de kendi cebine girecek. Kuracağımız Kemalpaşa modeliyle üretici kirazdan para kazanacak, evini geçindirecek, birikim yapacak” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Kemalpaşa kirazını tanıtmak için geçirdikleri 4 gün boyunca büyük ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Dr. Özken “Önümüzdeki sezon tüm engeller tek tek kalkacak ve 2019 yılı Kemalpaşa’nın yılı olacak. Biz 85 bin dekarlık alanda fedakarca çalışan 7 bin üreticimizin her gün evlerine kara kara düşüncelerle gitmelerini değil mutlu olarak gitmelerini istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki bugün Kemalpaşa varsa onların sayesinde var. Bu yüzden mutlu bir Kemalpaşa için kiraz üreticisinin derdine çare olarak projeleri uygulamakta hiç tereddüt etmeyeceğiz” diye konuştu.

“EZDİRMEYİZ”
Kemalpaşa’da kiraz ve zeytin üretiminin merkezi olmasına karşın üreticinin durumunun ortada olduğuna dikkat çeken Özken, “Bizim izleyeceğimiz yol belli. Bir ürünü katma değerli hale getirip satmadığınız takdirde kazanma şansınız yok. Bunun için tanıtım çalışmaları yapılacak, üretici desteklenecek. Üretici özellikle gerçek alıcılarla buluşturulacak. Kemalpaşa’nın kiraz üreticisini kimseye ezdirmeyeceğiz. Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkı, üretici lehine çoğalacak. Yerel yönetim olarak kiraz araştırma merkezi kuracağız” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.