Yerelin Sesi

Kazdağı Milli Parkı’nda Büyük Tehlike

Kazdağı Milli Parkı’nda Büyük Tehlike
365 views
29 Temmuz 2020 - 19:25

Kazdağı Milli Parkı’nda Büyük Tehlike

Uluslararası değere sahip olan (İDA) Kazdağı Milli Parkı, yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olurken, büyük bir tehlike ile de karşıya karşıya.

Korunan Alan Statüsünde olan Milli Parkta yıllardan bu yana devam eden alan kılavuzu uygulamasının şifai emirler ile değişmesi sonucu kılavuz almadan girişler artınca milli park adeta sahipsiz kaldı. Alan kılavuzu almadan giren ziyaretçiler kurallara riayet etmeden istedikleri yerde ateş yakıp piknik yaparken, endemik bitkileri de toplama yanında, rastgele yerlere çöplerini de atarak büyük çevre kirliliğine sebep oluyor. Yine yasak olmasına rağmen göletlerde suya giren ziyaretçiler tepki görürken, en önemlisi orman yangını konusundaki bu riskin çok arttığını belirten yöre halkını tedirgin ettiği ifade edildi.

1993 yılında Milli Park ilan edilirken bölge halkına istihdam sağlaması için uygulamaya konulan alan kılavuzluğu sistemi başarılı bir şekilde devam ederken, uygulamadan kaldırılması ile Milli Park’ın sahipsiz kaldığı ileri sürülüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.