Yerelin Sesi

Karşıyaka, O Arsanın Peşini Bırakmıyor

Karşıyaka, O Arsanın Peşini Bırakmıyor
547 views
09 Temmuz 2020 - 22:38

Karşıyaka, O Arsanın Peşini Bırakmıyor

Mavişehir’de rekreasyon alanı (yeşil alan) ve açık spor alanı olarak belirlenmiş alanın TOKİ tarafından kamu kurumu dışındaki kişilere satılması üzerine Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay bu işin peşini bırakmayacaklarını açıkladı. Başkan Tugay, “Olası bir yapılaşmaya karşı yasal bütün yollara başvurup mücadelemizi son ana kadar sürdüreceğiz” dedi.

Bugün yapılan ihaleye katılmalarına karşın söz konusu alanın astronimik rakamlara satıldığını aktaran Başkan Tugay, “Halkımıza ait olan iki arazi, henüz kişisel ve kurumsal kimlikleri hakkında bilgimiz olmayan kişilere, belirlenmiş olan tahmini bedellerin çok üzerinde, astronomik rakamlara satılmıştır” dedi.

RANT SATIŞI

Bu satışın basit bir satış olmadığına da dikkat çeken Başkan Tugay, “Rant amaçlı olduğu çok açıktır. Söz konusu yerlerin ilan edilen fiyata yakın rakamlarda satılması durumunda alma niyetiyle müzayede salonunda bulunurken şahit olduğumuz bu haksız durum Karşıyaka Belediye Başkanı olarak bana ve eşlik eden arkadaşlarımıza büyük acı vermiştir. Yükseltilen satış rakamları belediye bütçesi ile karşılanabilecek miktarlar değildir” diye konuştu.

“TÜM YOLLARA BAŞVURACAĞIZ”

Başından beri satılmaması yönündeki ikazların ve alanın belediyeye devredilmesi yönündeki taleplere karşın bu ihalenin rant alanı yaratmak için gerçekleştirildiği kaydeden Cemil Tugay, “Bu alanda gerçekleştirilecek olası bir yapılaşmaya karşı yasal bütün yollara başvuracağımızı, kamudan ve halktan aldığımız güçle mücadelemizi son ana kadar sürdüreceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Bu fırsatla önceki satışta satın aldığımız 8,5 dönümlük belediye hizmet alanının, ranttan kurtarılmış olmasının, bu üzüntü verici durumda tek tesellimiz olduğunu da ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

“UMUTSUZCA BEKLİYORUM”
Başkan Cemil Tugay açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bu arazileri alan kişi veya kurumlara hayırlı olsun diyemeyeceğim. Bu alışverişin Karşıyaka halkına saygısızlık olduğunu farketmelerini umutsuzca bekliyorum. Karşıyaka tarihiyle, bugünüyle ve geleceği ile büyüktür ve nihayetinde her zaman iyilik ve doğruluk kazanacaktır. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.