Yerelin Sesi

Kahveciler, İsyan Bayrağını Açtı

Kahveciler, İsyan Bayrağını Açtı
14 Temmuz 2020 - 19:41

Kahveciler, İsyan Bayrağını Açtı

Türkiye’nin dört bir yanından İzmir’e gelen kahvehane işletmecileri, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda isyan bayrağını açtı. İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, müşterilerin oyun oynaması yasak olduğu için kimsenin kahvehaneye uğramadığını ve işletmelerin zararına çalıştıklarını belirterek yasakların biran önce sol bulmasını istedi.

“DURUM DAHA VAHİM”

Gündoğdu Meydanı’nda kahvehane işletmecilerine seslenen Başkan İsmail Hakkı Kırdı, pandemi sürecinde zor günler yaşadıklarını fakat kendi sektörlerine yönelik halen devam eden kısıtlamaların durumu daha vahim hale getirdiğini söyledi. Esnaf ve sanatkarların doğrudan halka hizmet verdiğinin altını çizen Kırdı, “Normalleşme süreciyle birlikte kahvehaneler de açıldı fakat bu açılmanın esnafımıza yararı olmadı. Hatta yarardan fazla zararı olduğunu söyleyebilirim. Bunun da nedeni kahvehanelerde oyun oynanması yasak” dedi.

“ÇAYA DEĞİL OYUNA GELİYORLAR”

Kahvihanelerin Türk toplumunda farklı bir yeri ve sosyal bir konulu bulunduğunu aktaran Kahveciler Odası Başkanı Kırdı, “Kültürümüzün bir parçası olarak insanlar okey, iskambil, tavla oynamaya; oynarken de sohbet etmeye ve sosyalleşmeye geliyorlar. Sadece çay ve kahve içmeye gelmiyorlar. Bu durumda da esnaf mağdur ediliyor. Türkiye’de 400 bin kahvehane bulunmakta. Bu sayı çalışanlar ve onların aileleriyle 2 milyonu geçmekte. Tüm bu kesimlerin mağduriyeti önlenmeli” diye konuştu.

YouTube video

 

“YARAR DEĞİL ZARAR GETİRDİ”

İşyerini açan esnafın oyun oynatmamasına rağmen elektrik, su kullanmaya başladığınıa dikkat çeken Kırdı, “Bir yandan kiramızı ve çalışanlarının maaşlarını ödüyoruz. Ama oyun oynatamadığımız için gelir elde edemiyoruz. Kahvehanelerin bu haliyle açılması yarardan çok zarar getirmiştir. Kimse yanlış anlamasın; alınan tedbirleri yerinde buluyor ve destekliyoruz. İnsan sağlığı her şeyden önce gelmektedir. Ancak Anayasa’nın 173’üncü maddesinde ‘Devlet esnaf ve sanatkarı korur; koruyucu tedbirler almakla da yükümlüdür’ der. Yani devlet halkın sağlığı için önlemler alırken sanatkarların da bundan olumsuz etkilenmemesi için bazı tedbirleri hayata geçirmelidir” ifadelerini kullandı.

YASAK KALKSIN, BORÇLAR ERTELENSİN

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın televizyon reklamlarında ‘esnafımızın arkasındayız’ dediğini de hatırlatan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı şunları söyledi: “Esnaf olarak vergi veren sosyal sigortalar, bağ-kur, muhtasar beyannamesini veren, istihdam sağlayan, devletine ve milletine bağlı bir kesimiz. İşletmeler hijyen kuralları alınarak çalışabilirler. Şu an elektriğimizin, suyumuzun borcunu ödeyemiyor, kiramızı çalışanlarımıza ücretlerini veremiyoruz. Bu yasakların biran ön kalkmasını, vergi, prim borcu gibi ödemelerin de ertelenmesini istiyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.