KADIN YAZARLAR ÇANKAYALILARLA BULUŞTU - Yerelin SesiYerelin Sesi

6 Aralık 2021 - 05:52

KADIN YAZARLAR ÇANKAYALILARLA BULUŞTU

KADIN YAZARLAR ÇANKAYALILARLA BULUŞTU
Son Güncelleme :

27 Ekim 2021 - 13:15

reklam

KADIN YAZARLAR ÇANKAYALILARLA BULUŞTU

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla Türkiye’nin ilk “Mor Bayrak”lı yerel yönetimi olan Çankaya Belediyesi, kadın yazarları okurlarıyla buluşturdu.

Çankaya Belediyesi’nin bu yıl beşincisi gerçekleştirdiği Kadın Yazarlar Haftası, 26 Ekim’de Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi. Etkinlikte; Pınar İlkiz, Aysun Kara, Eda Çakmak, Hande Aydın ve Ayşe Başak Kaban eser ve söyleşileriyle yer aldı. İki oturumda gerçekleşen etkinliğe başta Başkentli akademisyenler olmak üzere, Çankayalılar yoğun ilgi gösterdi.
“Kadın Hikayeleri Yazmak” başlıklı ilk oturumda yazar Pınar İlkiz son kitabı “Hakikaten Sevin Okyay Anlatıyor”u tanıttı. Sevilay Çelenk’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide İlkiz, yazar, çevirmen, eleştirmen ve yapımcı Sevin Okyay’ın anılarını aktardığı kitabıyla birlikte kadın öyküleri yazmanın değeri ve önemini anlattı.

Dünyaya Yazmak: “Bir Pencere Yeter Bana” başlıklı ikinci oturumda ise yazarlar Aysun Kara, Eda Çakmak, Hande Aydın ve Ayşe Başak Kaban, küresel çapta kadın öykülerini değerlendirdi.

“KADININ VE KİTABIN GÜCÜNÜ ÖĞRENMELİYİZ”
Kadınların ekonomik-sosyal yaşamdan eşit bir şekilde yararlanmaları, sanattaki varlıklarını artırmaları için her alanda kadına hizmette pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydeden Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Belediyemizde ve ilçemizde fark oluşturacak çalışmalar için sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle işbirliği içindeyiz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için mücadele ediyoruz” dedi. Kitabın ve kadının bir arada olmasının önemine de değinen Taşdelen, “Kadının gücünü de kitabın gücünü de öğrenmesi gereken bir toplumuz. Bu nedenledir ki kadın yazarlar bizler için kıymetlidir” diye konuştu.

KİTAPLAR ARMAĞAN EDİLİYOR
Her yıl etkinliğe konuk olarak katılan kadın yazarların kitaplarının ücretsiz verildiği etkinlikte bu yıl da birbirinden güzel beş kitap, Başkentlilere armağan edildi. Etkinliği takip edemeyen Çankayalılar ise hediye kitaplarını 5 Kasım tarihine kadar Çankaya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nden temin edebilirler.

-Çankaya Belediyesi veri sorumlusu sıfatıyla; kurumumuzla ilişkinize bağlı olarak 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunun çizdiği sınırlar kapsamında bir kısım kişisel verileriniz tarafımızca işlenmektedir. Detaylı Aydınlatma Metnine internet sitemizden ve tarafımızdan isteyerek ulaşabilirsiniz.
-Bu e-posta mesajı kişisel olup, içeriğinden mesajı atan kullanıcı doğrudan sorumludur. Bu mesajın içeriği ve/veya ekleri hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz, saklanamaz ve/veya kopyalanamaz. Mesaj yanlışlıkla size gönderilmişse ya da mesajın muhatabının siz olmadığını düşünüyorsanız, lütfen tüm ekleriyle birlikte siliniz ve göndereni uyarınız.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.