Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

İzmirli Üniversite, 35 Projeyle Zirvede

İzmirli Üniversite, 35 Projeyle Zirvede
332 views
10 Temmuz 2020 - 10:38

İzmirli Üniversite, 35 Projeyle Zirvede

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) gençlere yenilikçi bakış açısı kazandırmak ve onları girişimciliğe yönlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği “Bu Gençlikte İş Var Girişimcilik Programı”na, İzmir Ekonomi Üniversiteli (İEÜ) gençler damga vurdu. Bu yıl 183 üniversitenin yer aldığı programda İEÜ, geliştirilen 35 yeni fikirle en çok projenin üretildiği üniversite oldu.

Şimdiye dek birçok gencin projesini hayata geçirmesine olanak sağlayan TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Girişimcilik Programı’na, bu yıl Türkiye genelinde 2 bin 694 proje başvurusu yapıldı. İzmir Ekonomili gençler, İEÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü Burçin Önder, İşletme Bölümü Öğretim Görevlileri Taylan Demirkaya ve Serdar Savaşan’ın rehberliğinde, birbirinden özel projelerin hazırlanması için harekete geçti.

FARKLI ALANDA PROJELER

Dönem boyunca hummalı bir çalışma yürüten gençler; sağlık, beslenme, üretim ve psikoloji gibi farklı alanlarda projeler geliştirerek, girişimcilik programına dahil oldu. Gençler, ilgili sektör temsilcileriyle de eşleşerek, projelerini aktarma ve henüz öğrenciyken iş dünyasıyla tanışma fırsatı da yakaladı. İEÜ’lü gençler, toplamda 35 proje geliştirdi. Sürecin koordine edilmesi, iş dünyasıyla iletişim kurulması ve gençlerin ihtiyaç duyduğu şartların oluşturulması noktasında İEÜ Teknoloji Transfer Ofisi de gereken desteği sağladı.

“2015’TEN BERİ BİRİNCİYİZ”

İEÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı, “Müfredatımızda, Uygulamalı Girişimcilik ve İnovasyon dersimiz mevcut. Üniversite olarak, 2015 yılından beri en çok proje başvurusu yapan üniversiteyiz. Üniversite olarak, öğrencilerimizin gelişimlerine yönelik her projede yer almaya devam edeceğiz” dedi.

İŞTE BAZI PROJELER

– Gıda üreten kuruluşlardaki fazla yemekleri, ihtiyaç sahibi insanlarla buluşturan sosyal platform.

– Alzheimer hastalarının kullanımına yönelik Face ID tarama sistemine sahip hafıza gözlüğü ve kulaklığı.

– İlkokul ve lise öğrencilerinin rehberlik ve psikolojik yardım alabilecekleri mobil uygulama.

– Hayvanların barınma ihtiyaçlarına çözüm bulmak amacıyla, geri dönüştürülebilen materyaller kullanarak portatif kulübelerin yapılması.

– Kamp yapmak isteyen kullanıcıların kendilerine uygun yeri bulmasını sağlayan dijital platform.

– Özellikle çocuklarda obezite sorununu çözecek ve ruhsal problem yaşamalarını önleyecek, uzmanların da rahat kullanabileceği aplikasyon.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.