Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

 İzmirli Hekimden ‘Virüs’ Temizleyen İcat

 İzmirli Hekimden ‘Virüs’ Temizleyen İcat
4.069 views
17 Nisan 2020 - 8:20

İzmirli Hekimden ‘Virüs’  Temizleyen İcat

 

Haber: Murat ERVİN

İzmirli Veteriner Hekim Dr. Kağan Ayanoğlu, koronavirüsten korunmak için tek dolumda 10 bin kişiyi dezenfekte edebilen makine geliştirdi. Ayanoğlu kendi icadı olan cihazla ilgili, “Yarım saniyelik bir sürede mikro zerreciklerle ellerinizi dezenfekte eden makinemiz, insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda çok kısa sürede dezenfekteyi sağlıyor” dedi.

Çiğli’de kurduğu SmartVet Firması ile bugüne kadar 24 Ar-Ge projesine imza atan Dr. Kağan Ayanoğlu, koronavirüse karşı son derece hızlı bir dezenfektan makinesi geliştirdi. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda birikmeye neden olmadan hızlıca dezenfektan sağladıklarını vurgulayan Dr. Ayanoğlu, “Covid-19 hastalığının hızla yayıldığı şu günlerde, insanların toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, site giriş-çıkışları, resmi daire girişleri gibi toplumun yoğun kullandığı bölgelerde ellerini hızlı bir şekilde dezenfekte etmesi hayati önem taşımakta. Ayrıca kullanılacak dezenfektanın etkili ve kontrol edilebilir olması da çok önem taşımaktadır” diye konuştu.

KALABALIK ALANDA HIZLI ÇÖZÜM
Smartvet Sağlık Hizmetleri bünyesinde araştırma ve geliştirmeye de ağırlık verdiklerini aktaran Dr. Ayanoğlu, “Covid-19 hastalığı konusunda da hızlı ve etkili bir çözüm üzerinde çalışmaya başladık. En kolay ve etkili çözümün ise halkın yoğun kullandığı alanlara giriş çıkış sırasında çok hızlı bir şekilde el dezenfeksiyonu yapılabilmesi olduğunu anladık. Çalışmalarımız sonucunda “SmartSaniter” adını verdiğimiz el dezenfeksiyon sistemini geliştirip üretmeye başladık” ifadelerini kullandı.

TEMASSIZ, MİKRO ZERRECİKLİ
Cihazın özellikleriyle ilgili de bilgi veren Veteriner Hekim Dr. Kağan Ayanoğlu şunları söyledi: “Öncelikle son derece estetik ve kullanışlı bir kabin. Bir dolum ile yaklaşık 10 bin kişiye dezenfektan yapabilme, yarım saniyeyi bile sürmeyen dezenfeksiyon işlemi, önceki kullanıcıdan artan dezenfektanı biriktirme özelliği, dar alanlar için cihazın her iki yönden kullanılabilmesi, basınçlı mikro zerrecik sistemi ile minimum dezenfektan harcaması, maksimum etki sağlama, etkili el algılama sensörü sayesinde sıfır el teması, kullanıcıyı bilgilendiren mor-beyaz hazne ışıklandırması olarak söyleyebiliriz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.