Yerelin Sesi

İzmir’in Ünlü Markası Kepenk Kapatıyor

İzmir’in Ünlü Markası Kepenk Kapatıyor
14 Temmuz 2020 - 10:03

İzmir’in Ünlü Markası Kepenk Kapatıyor

Haber: Mustafa OĞUZ

Dünyanın en büyük tarihi açık hava çarşısında, koronavirüs salgının etkisini arttırdığı Şubat ayından bu yana 30 dükkan toplam 50 milyon liraya satılığa çıktı. İzmir’in ünlü markası olan ve 30 yıldır Hisarönü’nde hizmet veren giyim firması Albey de kapatma kararı aldı. Yine Kemeraltı’ndan çıkıp ülke genelinde marka olan Özsüt, 3 aydır kapalı dururken Türkiye’nin ilk yürüyen merdivenli alış veriş merkezi Salepçioğlu İşhanı da eski günlerini mumla arıyor.

Kemeraltı’ndaki köklü firmaların bu dönemde iyice zorlandığını söyleyen Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı ve çarşı esnafı Semih Girgin, pandemi nedeniyle uzun süre dışarı çıkamayan vatandaşların yanı sıra Yunanistan, Almanya gibi ülkelerden turistlerin gelmemesinin de ekonomik anlamda esnafı zorladığını kaydetti.

“DUAYENLER TEK TEK KAPATIYOR”

Albey’in Kemeraltı’nda en az 30 yıldır faaliyet gösterdiğini fakat gelinen noktada kapatmak zorunda kaldığını aktaran Girgin, “Krizden etkilenen Albey’in 9 çalışanı da işsiz kaldı. Diğer yandan Kemeraltı’nda kurulup ülke geneline yayılan Özsüt firmasının Kemeraltı şubesi de 3 aydır kapalı. Ne yazık ki çarşının duayen firmaları yanı sıra küçük esnafımız için de zor günler başladı” dedi.

“BİR ZAMANLAR TÜRKİYE’DE TEKTİ”

Kapanan firma sayısının Kasım, Aralık ayında daha da artabileceği endişesini dile getiren Semih Girgin, “Çarşı’da her geçen gün artan bir endişe ve huzursuzluk kendini hissettiriyor. Türkiye’nin ilk yürüyen merdivenli alış veriş merkezi Salepçioğlu’nda bile dükkanlar kapandı, adeta hayalet işyeri haline döndü” diye konuştu.

“NEREDEN BAKARSAN BAK…”

Yaklaşan Kurban Bayramı’na rağmen çarşıya alışverişe gelenlerin ellerinde poşetlerle geri dönmediğini kaydeden Dernek Başkanı Semih Girgin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önceki yıllarda bayramdan 1 ay önce alışverişler başlardı. İzmirlilerin yanı sıra gerek Anadolu’dan gerekse yurt dışından gelen Türk turistler çarşıya hareket getirirdi. Fakat koronavirüsle birlikte önce uçuşlar durdu, işletmeler sıkıntıya düştü. Çalışanlarda para kalmadı, okullar kapandığı için öğrenciler yaşadıkları kentlere döndü. Düğünler, nişanlar, sünnetler uzun süre yapılamadı. Parası olan ise geleceği göremediği için harcamaktan kaçındı. Diğer yandan gümrük vergilerine getirilen yüzde 40’lık artış hem esnafı hem vatandaşı zorda bıraktı. İster vatandaş cephesi, ister esnaf cephesi olsun nereden bakarsan bak durumlar iç açıcı değil. Lakin umutsuz kalmak ve yalnız bırakılmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.