Yerelin Sesi

İZMİR’İN “100SÜZ” LERİ

İZMİR’İN “100SÜZ” LERİ
630 views
18 Temmuz 2019 - 10:36

Yüzsüz değil 100 süz

Yerel seçimler geçeli 100 gün oldu.

CHP genel olarak İzmir’de istediği başarıya ulaştı. İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu.  Seferihisar’da edindiği deneyim ile Büyükşehir koltuğuna oturan Tunç Soyer seçimlerin sonuçlanmasından bu yana geçen yüz günde beklenenin üzerinde bir performans gösterdi. Genel olarak bu kısa zamanda yönetim planının oluşturulması, kadro düzenlemeleri ve uygulama politikalarının belirlenmesi ile geçer. Tunç Soyer bu zamanı oldukça iyi kullanarak planlanan ve işleyen bir sistemi oturtmayı başardı. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi bu yüz günü oldukça verimli kullandı.

İzmir’de çalışmaları ve mesai anlayışı ile en çalışkan belediye olarak Çiğli Belediyesi göze çarptı.  Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü Yüz güne neredeyse bir yılı sığdırdı. Sabahın 6 sın da mesaiye başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden başkan ve belediye ekibi neredeyse yerinde oturmuyor. Şimdiden birçok ilke imza attı. CHP adına bence İzmir’in yüz akı oldu denilebilir. İlerleyen süreçte ürettiği projelerle sık sık kendinden söz ettireceğe de benziyor.  İnşallah bu performans nazara gelmez de projelerini gerçekleştirir. Çiğli halkını bu anlamda çok şanslı buluyorum.

Geçen bu yüz günde öne çıkan isimlerden biri de Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal oldu.  o da hızlı bir şekilde belediyeye hakim oldu, kadro düzenlemelerini gerçekleştirdi, planlanmış uygulamaları hayata geçirmeye başladı. Bayraklı sorunları açısından İzmir’in önde gelen ilçelerinden biri Başkan Sandal’ın süreçte bu sorunları nasıl aşacağını takip edeceğiz. 

Buca, Konak belediyeleri de bu yüz günü verimli kullanmaya çalışan belediyeler arasında. Ancak işler sanki biraz yavaş ilerliyor. Bornova ve Karşıyaka beklediğimizden daha hantal kaldı. Belki de biz daha önceki yönetimlerde gördüğümüz heyecanı görmediğimiz için böyle düşünüyoruz. Ancak bu sadece bizim değil ilçe yaşayanlarının da düşüncesi.

İsmini anmadığım diğer belediyeleri yetersiz ya da başarısız gördüğümüzden değil ancak birkaç belediyenin bu yüz günde neredeyse elle tutulur bir çalışmasına şahit olamadık. 100 süz derken bunu kast ettim. Hala tebrik kabul eden belediyeler var. Seçimden sonra neredeyse iki ay tebrik kabul edilirse olacağı bu.  Çalışamayan bir belediye başkanı.

Bunu dışında birkaç belediye enkaz edebiyatının ardına sığınıp borç batağı içinde yüzdüklerini ifade ediyor. Hatta bazıları daha ileri giderek kendisinden önce ki yönetimin belediyeyi çiftlik gibi kullandığını dahi ifade etti. Bu ifadeler için yarın biri çıkar sayın başkan sizden önceki belediye yönetimi de CHP li bir yöneticiydi. CHP belediyeciliği böyle mi der.

100 gün geçti kalan 265 gün nasıl geçecek hep birlikte izleyeceğiz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.