Yerelin Sesi

İZMİR’DEKİ ÜNİVERSİTELERE 2 MİLYAR BÜTÇE

İZMİR’DEKİ ÜNİVERSİTELERE 2 MİLYAR BÜTÇE
17 Aralık 2018 - 8:42

İzmir’in üniversitelerinin bütçeleri dev kurumları solladı 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden bütçe görüşmelerinde bazı kurumların bütçeleri kabul edildi. Türkiye genelinde 125 üniversitenin bütçesinin kabul edildiği önceki günkü oturumda İzmir’de bulunan 6 devlet üniversitesine toplam 2 Milyar TL’lik ödenek çıktı.

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, bütçede AK Parti hükümetlerinin tüm dönemlerinde olduğu gibi yine aslan payının eğitim ve öğretime verildiğini hatırlatarak “AK Parti olarak en büyük önceliklerimizin başında gençlerimizi iyi eğitimle yetiştirerek güçlü Türkiye’nin temellerini daha da sağlamlaştırmak gelmektedir. Bu önceliğimizi üniversitelerimize ülkemizin planlanan bütçelerinde ayırmış olduğumuz pay ile tekrar kanıtlamış olduk. Genel bütçeden 2002 yılında milli eğitime ayrılan pay yüzde 6,95 iken bu oran bugün yüzde 12’yi buldu. Yine YÖK’ün 2002 yılındaki payı 2,54 iken bu rakam bugün 4,14’leri bulmuştur. 2019 yılı bütçesinde geçmiş bütçelerde olduğu gibi büyük payın eğitime ayrılmış olması AK Parti’nin gelecek vizyonunun, ülkemize ve milletimize ne denli güvenli bir gelecek bırakmak istediğimizin büyük göstergesidir” şeklinde konuştu.

Eğitimde fırsat eşitliğini savunuyoruz 

AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana hiçbir mazerete sığınmadıklarına dikkat çeken Kaya, “Üniversitelerimizde verilen kaliteli eğitim ve arttırılan kontenjanlar ile her zaman eğitimde fırsat eşitliğini savunuyoruz. Kabul edilen bütçe tasarısına göre İzmir’de bulunan üniversiteler arasında Ege Üniversitesi 878 milyon 195 bin Türk Lirası ile en büyük payı alırken onu Dokuz Eylül Üniversitesi 779 milyon 621 bin liralık bütçeyle izliyor. Katip Çelebi Üniversitesi 167 milyon 416 bin lira, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi 121 milyon 179 bin lira, Demokrasi Üniversitesi 30 milyon 964 bin lira, Bakırçay Üniversitesi’nin bütçesi ise 24 milyon 908 bin lira olarak belirlendi” dedi.

İzmir’in üniversitelerinin bütçeleri dev kurumları solladı

İzmir’deki Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül’ün bütçeleri birçok kurumun bütçesini geride bırakıyor. Buna göre, Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül’ün planlanan bütçeleri, Strateji ve Bütçe (238 milyon 22 bin lira), İletişim (344 milyon 531 bin lira), Avrupa Birliği (560 milyon 728 bin lira) başkanlıkları ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (465 milyon 450 bin lira), Yargıtay (595 milyon 593 bin lira), Danıştay (182 milyon 320 bin lira) ve Sayıştay (367 milyon 378 bin lira) gibi birçok kurumun bütçesini sollamış oldu.

Ülkemiz hedeflerine gençler ile ulaşacak

Üniversitelerin teknoloji, bilim ve inovasyon ile gelişen nesli yetiştirerek, Türkiye’nin bilim ve sanayideki hedeflerine ulaşmasına destek olacağının altını çizen Mahmut Atilla Kaya, “Gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesi için çalışmalarımıza ara vermeden devam ederek elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ülkemizin dünya ve bölgede uluslararası düzeyde en iyi standardı yakalaması hedefimizi de durmaksızın çalışarak gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi