Yerelin Sesi

İzmir’de Maskesiz Çıkmak Artık Yasak 

İzmir’de Maskesiz Çıkmak Artık Yasak 
455 views
19 Mayıs 2020 - 19:06

İzmir’de Maskesiz Çıkmak Artık Yasak

 

İzmir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı kararla maske kullanımını il genelinde zorunlu hale getirdi. İzmir, maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu 29’uncu ilimiz olarak kayıtlara geçti. Yasağa aykırı hareket edenlere 5 ila 30 bin liraya kadar para ve 3 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası verilebilecek.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimizin tüm ilçelerinde, koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

CEZASI 30 BİN LİRAYI BULABİLİR
Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesinde, “Üç aydan altı aya kadar hafif hapis cezası ve 5 bin liradan 30 bin liraya kadar hafif para cezası verilir. Ayrıca, fiilin işleniş şekli ve niteliğine göre failin, suça vasıta kıldığı meslek ve sanatın 7 günden 3 aya kadar tatiline ve aynı süre kadar işyerinin kapatılmasına da hükmedilebilir” denilmekte.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.